Fachowa przeróbka metalu – najskuteczniejsze metody

przez | 13 lutego 2022
Jeśli jesteś personą, która z jakiegoś powodu bawi się tworzywami metalowymi, zapewne często musisz je poprzecinać. Tworząc awangardową rzeźbę z blachy z odzysku, nie zawsze jako plastyk znasz się na najskuteczniejszych metodach. Z kolei zlecenie zrobienia tego osobie postronnej, może okazać się błędem, gdyż może ona nie wykroić nam tego we właściwy sposób. Mamy dwa innowacyjne sposoby: cięcie laserem lub wycinanie wodą – które z nich jest najskuteczniejsze i najbardziej dokładne?

obróbka metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeżeli istota dbania o planetę jest ci znana, lepiej skorzystać z metody wodnej. Wszystkie tworzywa tam używane, nakrętki nierdzewne (nakrętki nierdzewne) czy pompy, są zdatne wielokrotnego użycia, a sama woda cyrkuluje tak jak w fontannie. Poza tym, tego typu piła potrzebuje bardzo mało energii. Osobę dbającą o ład również uraduje fakt, że wycinanie wodą nie generuje żadnych odpadów -nie będziesz zmuszony sprzątać żadnych wiórów czy pyłów. Poza tym, nabywając towar u producenta, otrzymamy nakrętki – zobacz ofertę – nierdzewne w gratisie. Obiekt przecięty za pomocą strumienia wody, nie wymaga późniejszego obrabiania. Powierzchnie są bardzo gładkie, nic nie trzeba szlifować. Niestety, zarówno ceny samej maszyny jak i jej eksploatacja do tanich nie należą, zważywszy, że jest to zupełnie świeży produkt na rynku – .

Jeżeli pragniesz pobawić się z cienkim materiałem metalowym, cięcie laserem będzie właściwe (cięcie laserem). Frezarka poradzi sobie bez kłopotu z każdym cienkim tworem, zarówno stalowym jak i aluminiowym. Dodatkowo, maszynę z drugiej reki możemy nabyć już za parę set złotych, a sam koszt eksploatacji jest nieduży. Tutaj niestety urywa się lista walorów cięcia laserem. Zwykła frezarka nie jest w mocy poradzić sobie z materiałem szerszym niż kilkadziesiąt centymetrów, potrzebny byłby do tego bardziej fachowy sprzęt, który do najtańszych nie należy. Dodatkowo, materiał wycięty należy jeszcze zeszlifować, gdyż powierzchnie są mocno poszarpane. Dodatkowo używając lasera, dobrze mieć podstawową wiedzę z bezpieczeństwa i higieny pracy, gdyż w przeciwnym razie możemy zrobić krzywdę sobie, lub osobom w naszym otoczeniu.

cięcie wodą

Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć w trakcie dokonywania wyboru, jest to jakie finanse chcemy wygospodarować na nabycie fachowego narzędzia. Jeśli niewielkie, najlepsza będzie frezarka. Jeśli pragniemy zainwestować więcej gotówki, wycinanie wodą będzie o wiele trafniejszym wyborem.