Efektywna terapia EEG – Biofeedback – na czym polega i do jakich grup ludzi jest ona zwracana?

przez | 23 czerwca 2022
Terapia Biofeedback jest to współczesne badanie komputerowe, jakie zdoła być wykonywane zarówno u ludzi dorosłych, jak również u dzieci. Dzięki tej metodzie przypuszczalne jest ustalenie harmonii czynności fal mózgowych, jest ona stosowana do leczenia wielu różnych kłopotów medycznych i należy potwierdzić, że metoda ta cechuje się istotnie wielką efektywnością.

psychologia

Źródło: http://www.sxc.hu/
Terapia (sprawdź przykłady) biofeedback jest zalecana w szczególności dla osób, jakie są narażone na intensywny wysiłek, na przykład w trakcie nauki, na domiar tego zdołają z niej skorzystać też osoby, jakie na co dzień żyją w sporym stresie. Za pomocą Biofeedback wolno też leczyć rozmaite rodzaje problemów psychologicznych, takich jak zaburzenia snu, lęki, zaburzenia zachowania albo dysleksja, co więcej użytkuje się ją również w wypadku zaburzeń psychosomatycznych, takich jak padaczka, tiki, uzależnienia czy przewlekłe bóle. Na dodatek terapia ta wykazuje sporą skuteczność w leczeniu adhd.

A jak przebiega taka terapia (poznaj szczegóły)? Mówiąc zwięźle w trakcie terapii do głowy pacjenta przyczepiane są dwie elektrody, jakie zapisują fale mózgowe. Fale te są odpowiednio wzmocnione przez komputer, jaki w trakcie ich przetwarzania wysyła komunikaty zwrotne. Zarazem fale mózgowe pacjenta są również biegle oceniane przez profesjonalistę, którym jest neuroterapeuta.

terapia
Otrzymywane sprzężenie zwrotne to informacja, jaka mówi nam o tym, które fale mózgowe pacjenta górują w danym momencie. Co ciekawe fale te są dostrzegalne pod postacią graficzną, jako wideogra, którą można oglądać na monitorze komputera. Grą tą wolno kierować na podstawie własnego mózgu. Jeśli aktywność mózgu rośnie w czasie konkretnego pasma częstotliwości fal mózgowych, wtenczas „gracz” otrzymuje punkty jako nagrodę, jeśli z kolei przyrastają fale, które są niepożądane wówczas punktów nie dostajemy.

Ta oryginalna metoda pozwala na uczenie się nowiutkich rzeczy i kształtowanie bardziej pożądanych częstotliwości fal mózgowych. W zależności od kłopotu i jego złożoności zaleca się mniej więcej 60 takich seansów, z których każdy trwa mniej więcej 45 minut. Ciekawostką jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje w dzisiejszych czasach 10 zabiegów Biofeedback.