Druk sitowy

przez | 18 sierpnia 2022
Jest wiele technik, używanych do wykonywania wydruków. Jedną z nich stanowi druk sitowy. Metoda ta jest obecnie stosunkowo chętnie używana. Polega na użyciu matrycy i siatki w formie drukowej. Siatka może być zrobiona z różnorodnych surowców, przykładowo z włókien tekstylnych lub metalu. Do tej metody wykorzystuje się profesjonalne narzędzia, takie jak na przykład zaliczyć można tunel suszący. Tą metodą wykonuje się druk na rozmaitych materiałach, od tkanin aż po podłożz metalu – dalsze informacje -ne z metalu. Liczba firm, oferujących usługi drukarskie metodą druku sitowego jest znaczna i ciągle rośnie.

maszyna2

Źródło: morguefile.com

Zastosowanie
Sitodruk znajduje szerokie zastosowanie we współczesnej rzeczywistości. Niezwykle często używany jest do otrzymywania wydruków na dużych formatach w postaci na przykład plakatów czy kalendarzy. Wydruki stworzone tą metodą mogą być zarówno kolorowe, jak i bezbarwne. Na dzień dzisiejszy coraz popularniejsze są nadruki wykonywane na T-shirtach. Po wyszukaniu w Internecie hasła „suszarka międzyoperacyjna” otrzymuje się wiele rezultatów. Mogą one pochodzić z portali aukcyjnych. Widać duże zróżnicowanie kosztów. Nadruki na koszulkach są dobrą metodą reklamy z użyciem współczesnych technik. Ponadto niezwykle modne są T-shirty z nadrukami wykonawców muzycznych oraz o różnej innej treści. Nadruki takie uzyskuje się najczęściej właśnie przy użyciu druku sitowego. Maszyny sitodrukowe znaleźć można w miejscach, zajmujących się wykonywaniem takich usług. Maszyny takie można także nabyć. Dla chcących drukować metodą sitową we własnym mieszkaniu dostępna jest szeroka oferta tego typu urządzeń. Sprawdź na Sitodruk-maszyny.

Sposób drukowania

Metoda druku sitowego wymaga użycia wielu narzędzi. Pomiędzy dodawaniem kolejnych warstw farby wykorzystywana jest tak zwana suszarka międzyoperacyjna. Wydruk uzyskiwany jest po przeciśnięciu farby drukowej poprzez dziury w szablonie. Niekiedy dokonuje się wydruku na przedmiotach odmiennych niż płaskie, na przykład na zaokrąglonych. W takich sytuacjach używa się nieco innych sposobów. Następnym etapem będzie usunięcie szablonu. Na podłożu powstaje pożądany wzór z farby. formy wykonuje się również z rozmaitych surowców, ręcznie lub też maszynowo. nadruki (pokaż szczegóły)