Dobre procesory

przez | 5 lipca 2022
Przy zakupie laptopa albo komputera wybranie najlepszego procesora ma ogromne znaczenie podczas jego późniejszego użytkowania. Warto porządnie się zastanowić, do jakich zastosowań sprzęt ma być używany. Jeśli ktoś będzie chciał dużo pogrywać, to korzystniej zrobić inwestycję w wydajną kartę graficzną, lecz jeżeli sprzęt komputerowy użytkowany będzie do wykonywania skomplikowanych obliczeń, to na procesorze oszczędzać się nie powinno.

Dwa nowe Phenomy BE

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Obecnie na komputerowym rynku dominują dwie wielkie firmy, AMD i Intel. Wyścig ich jest bardzo zacięty, praktycznie każdy z pomysłów natychmiast jest wykorzystywany przez konkurenta. Mimo tego, że każdy z tych producentów wykorzystuje swoje własne patenty, to proponowane przez nich układy procesorów cechują się kompatybilnością ze sobą i obsługują wszystkie bez wyjątku programy i aplikacje.

Dlatego też nie ma znaczenia, czy w komputerze będzie Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core 3,2Ghz S-AM3 BOX (HDZ955FBGIBOX) (), albo czy laptop widziany w sklepie posiada Procesor Intel Core i5-4570 320 GHz. W każdym z tych sprzętów można będzie na posiadanym komputerze włączyć wszystkie programy, które będą chodzić bez większego problemu.

Nie ma również znaczenia, czy będzie używany komputer stacjonarny, czy notebook. W przenośnym sprzęcie również znajdziemy obie marki procesorów, z tym że z reguły mają one nieco inne parametry niż w stacjonarnym sprzęcie. Są bardziej energooszczędne, z tego powodu że w przenośnych urządzeniach należy energię bardziej oszczędzać. Dlatego też stacjonarny komputer wyposażony w Procesor Intel i5-4430 3.00GHz 6MB BOX (BX80646I54430) zużyje znacznie więcej energii niż jego zamiennik w mobilnych sprzętach. W przypadku AMD sprawa wygląda podobnie, tu również Procesor AMD X8 FX-8350 4,0GHz BOX (FD8350FRHKBOX) instalowany w stacjach roboczych posiadał będzie inne parametry niż jego odpowiedniki w laptopach. Obecnie można zauważyć trend w stronę wydłużania czasów pracy na bateriach. Z tego też powodu wytwórcy decydują się często na instalowanie trochę słabszych, ale energooszczędnych układów w miejsce ostatnich, ale pochłaniających sporo energii nowości. Przy obecnym postępie technologicznym różnice nie powinny być zauważalne podczas normalnego użytkowania.