Dlaczego warto używać systemy wspomagające zarządzanie klientem, jak duże możliwości posiadają takie narzędzia

przez | 3 maja 2022
Obecnie wsparcie informatyczne jest niezbędne na każdym kroku, jeżeli będzie się chciało dobrze zarządzać własną firmą i odnosić sukcesy. A najróżniejszych informatycznych systemów jest całkiem sporo, i dają one wsparcie w rozmaitych obszarach działalności.

Na przykład systemy ERP pozwalają na obsługę wszystkich biznesowych procesów w firmie, systemy BI dają możliwość wszechstronnej analizy rozmaitych informacji i pomoc podczas planowania różnych działań, a programy księgowe ułatwiają realizację wszystkich rozliczeń podatkowych. Dużo jest również dedykowanego oprogramowania pomagającego przy jakiś konkretnych działaniach, przykładowo programy typu ESOK będą wspierać najróżniejsze usługi wiążące się z obsługą klientów.

Wykorzystywane są w wielu różnych miejscach, a przez to że współpracują z szeregiem rozmaitych urządzeń dodatkowych, takich jak na przykład bramki obrotowe – czytniki czy szafkami z automatycznym zamykaniem, to możliwości na ich wykorzystanie są naprawdę ogromne. Bardzo często korzystają z nich różnego rodzaju siłownie, baseny i inne miejsca o takim charakterze, lecz można przy ich pomocy obsłużyć również duży stadion czy system wypożyczalni – sprzętu wodnego.

bramki obrotowe

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Systemy ESOK działają najczęściej w oparciu o nowoczesną bazę danych, w której zapisują się wszystkie dane, baza ta może być uruchomiona albo (dodatkowe informacje) na niezależnym serwerze albo na jednym z komputerów użytkowych. Końcówki na stanowiskach roboczych wyposażone są w aplikacje, jakich używa obsługa, a aplikacje te będą się komunikować z serwerem i od niego dostają wymagane informacje.


Niezwykle istotną częścią takiego systemu są najróżniejsze urządzenia zewnętrzne. Podłączane są one albo do końcówek na roboczych stanowiskach, albo wprost do sieci, a sterowanie nimi odbywa się przy pomocy aplikacji. Systemy ESOK naprawdę dużo dają jeżeli chodzi o obsługę klientów i zarządzanie usługami, które się im sprzedaje. Oferują także dostęp do szeregu analiz i raportów, przez co osoby zarządzające będą mogli otrzymać bardzo dokładne informacje z wielu różnych obszarów działalności.