Dlaczego serwer jest tak istotny dla różnorodnych zastosowań – osobistych i bardziej profesjonalnych. Sprawdź

przez | 8 grudnia 2022
Pierwszym krokiem do włączenia własnej witryny w sieci jest wybranie serwera. To właśnie od jego działania zależy szybkość i niezawodność strony.

W znacznym uproszczeniu serwer, nazywany również hostingiem to miejsce, gdzie istnieją pliki twojej strony. Instalując odpowiednie oprogramowanie możesz wykorzystać własny komputer jako serwera, ale na pewno bardziej komfortowym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy która specjalizuje się w takiego rodzaju usługach. To tak naprawdę usługodawca będzie odpowiedzialny za bezproblemowy dostęp do strony, bezpieczeństwo danych czy tworzenie kopii zapasowych. Dla początkującego użytkownika najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany hosting współdzielony oraz kalendarz ścienny te propozycje. Jak sama nazwa wskazuje, serwer jest dzielony na większą liczbę użytkowników, dzięki czemu koszty usługi są stosunkowo niskie (od kilkudziesięciu złotych rocznie).

[

zobacz więcej

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

A jakie są najbardziej istotne parametry? Właściwie, przestrzeń dyskowa – prosta strona internetowa, nawet wykorzystująca skrypt cms przeważnie nie przekracza 150mb wielkości plików. Jeśli masz w planach umieszczanie w swojej witrynie pliki multimedialne, optymalna będzie przestrzeń dyskowa co najmniej 1GB. Kolejna rzecz – transfer danych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na limit transferu danych, który określa wszelki ruch odbywający się w obrębie serwera. Limit ustalany jest w miesięcznym rozliczeniu, lecz sporo firm zapewnia nielimitowany transfer.

Ważna jest także technologie skryptowa. Jeśli w przyszłości chcesz mieć możliwość posiadania dużej ilości stron na jednym z serwerów, powinieneś wcześniej wybrać ofertę, w jakiej nie zostały wdrożone limity co do ilości wykorzystywanych domen oraz subdomen.

Trzeba również zobaczyć czy tematyka naszej strony jest w zgodzie z regulaminem usługodawcy. Bardziej profesjonalne czynności to wirtualizacja serwerów. Pozwala to na uruchomienie wielu niezależnych, odizolowanych od siebie serwerów na pojedynczym komputerze. Takie systemy stosowane są w bardziej profesjonalnych projektach, jak product engineering. Jeśli to nasze początki z z tymi definicjami to nie powinniśmy się zamartwiać o nieznajomość pojęć. Jednak dla wielu osób, jakie już funkcjonują w tej branży są to znane terminy.