Dlaczego pani pracująca na stanowisku ekspedientki w osiedlowym kiosku musi znać choćby podstawy rachunkowości

przez | 15 marca 2022
Kiedy rząd zmienił prawo i zobligował zarządców niewielkich kiosków do nabycia kas fiskalnych, to wielu ekspedientów zastanawiało się, w jaki sposób szybko obsłużyć klientów spieszących się na tramwaj – w końcu każdej dwudziestolatce kupującej w pośpiechu periodyk należy wydrukować i dać paragon. Polacy z zasady nie biorą paragonów, więc ów problem niejako sam się rozwiązał. Jednakże osoba pracująca w kiosku powinna mieć o wiele większą wiedzę, daleko wykraczającą poza, bądź co bądź, nieskomplikowaną umiejętność obsługi kasy.

sklep

Autor: Engyles
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy kasjer przed podpisaniem umowy powinien odbyć stosowny kurs, żeby odświeżyć swoją wiedzę lub zdobyć zupełnie nowe kwalifikacje.

Sprawdź moje hiperłącze – tam czeka na Ciebie kolejna porcja świeżych artykułów. Nie czekaj! Będzie świetnie, jeśli napiszesz swoją opinię.

Kobieta pracująca w kiosku musi przecież umieć obsłużyć terminal (zobacz płatnicze terminale) płatniczy, a także znać chociażby elementarne zasady przeprowadzania remanentu. Poza tym profesjonalny sprzedawca jest w stanie uzupełnić blankiet faktury vat i wystawić rachunek. Nawet jeżeli w kiosku tego typu umiejętności nie są potrzebne, to dzięki wiedzy teoretycznej można bez trudu zauważyć ewentualne błędy w fakturach wystawianych przez np. dostawców.

W kioskach kupujemy drobne artykuły, zatem wystarcza nam standardowy paragon, a prawie zawsze i on, jak już spostrzegliśmy, jest niepotrzebny. Jednakże każdy sprzedawca powinien czuć się zobowiązany do poznania reguł, które obowiązują w handlu i są opisane w ustawach. O ile sprawa wystawiania paragonów jest raczej oczywista, o tyle faktura na podstawie paragonu może być powodem zażenowania mniej wykwalifikowanej ekspedientki, nawet jeśli wystawienie tego typu dokumentu przekracza jej kompetencje. A o wypisanie faktury może w końcu poprosić trzydziestolatka, która zakupiła doładowanie do firmowej komórki.

Paragon fiskalny

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Kto planuje znaleźć zatrudnienie jako sprzedawca w miejskim kiosku, ten powinien jeszcze na etapie rozmów kwalifikacyjnych wyróżnić się bogatą wiedzą, zarówno z obszaru rachunkowości, jak i szeroko rozumianego handlu. Gdy kandydatka doskonale wie, komu przysługuje ulga na kasę fiskalną (czytaj więcej) albo jest w stanie szczegółowo opisać proces reklamacji produktów i wskazać sytuacje, w których kupujący może ubiegać o wymianę określonego artykułu, to ma rzecz jasna o wiele większe szanse niż mniej doświadczona konkurentka. A w obecnych czasach dobrze zorientowany sprzedawca jest niczym skarb, gdyż po części od jego umiejętności jest uzależniona wysokość utargów.