Do lat 80 ubiegłego wieku produkcja przemysłowa opierała się na tworzeniu produktów bez zamówienia klienta. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje , tym samym powodując perturbacje w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wówczas japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, który uprościł czynności wykonywane przez pracowników, umiejętniej wykorzystał ich czas i oszczędził im wysiłku.

Wynik był rewelacyjny, linie montażowe Toyoty zredukowały koszty o połowę, skutkiem tego podnosząc efektywność a co więcej, decydując się na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż dotychczas.
W Polsce filozofia szczupłości znana i stosowana jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie już ponad 50 przedsiębiorstw wykorzystuje techniki zarządzania przedsiębiorstwem oparte na zasadach eliminacji rozrzutności.
Jak można zobaczyć na , wdrożenie zasad tej nowatorskiej koncepcji jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, albowiem LM to nie jedynie reguły, lecz przede wszystkim zarządzanie personelem, kształtowanie zachowań i postaw pracowników. W związku z powyższym zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji i pozytywnym nastawieniu do zmian wśród członków zespołu – więcej na .
Jeżeli przedstawiony tekst Cię zaintrygował, to bez ociągania wejdź na ten link, gdyż on również Cię zaciekawi – to bardzo ważna propozycja (https://www.workservice.pl/praca/monter/rzeszow/).
Czy należy w związku z powyższym zacząć od załogi? Jak najbardziej!