Czy potrzebny jest geodeta? Dziennik budowy dla kogoś stawiającego swój dom

przez | 17 maja 2022
Wiele ludzi przymierzających się do budowy domu planuje zatrudnić geodetę. Będzie on niezbędny na kilku kluczowych etapach budowy domu, i na początku i na zakończenie inwestycji. Geodeta swoje działania wpisuje do dziennika budowy. Każda osoba budująca dom musi go założyć.

geodezja wrocław

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli interesuje nas taka branża jak geodezja Wrocław raczej nas nie zaskoczy. Zanim damy w ręce architekta rysunek domu, musimy zamówić u geodety wykonanie mapy do celów projektowych. Geodeta zaznacza na mapie między innymi granice działki, sporządza informacje o położeniu budynków i o tym, jakie ma być ich ostateczne przeznaczenie. Kiedy zrobione i zaznaczone na mapie pomiary obszaru zostaną przyjęte przez urząd miasta, mapa opatrzona zostaje klauzulą mówiącą o tym, iż może ona posłużyć do wykonania – . Przyjętą mapę należy przekazać razem z informację o warunkach zabudowy architektowi. Architekt powinien wziąć pod uwagę granice tej działki przenosząc projekt na mapę, dołożyć wszelkie istniejące lub planowane budynki, systemy komunikacji, odprowadzanie ścieków, uzbrojenie tego obszaru i inne ważne punkty. Konieczne jest opisanie wzajemnych odległości oraz wymiarów wszystkich niezbędnych elementów. Projekt składany jest z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Po wydaniu decyzji przychodzi geodeta Wrocław czy Oleśnica mają takie same procedury działania – zlecamy mu wytyczenie domu na działce według planu zagospodarowania obszaru budowy. Chodzi o umiejscowienie w podłożu znaków geodezyjnych, które określają główne osie budynku.

Nie wszystkiego możesz dowiedzieć się z gazet. Jeżeli chciałabyś poczytać o ciekawych wydarzeniach odwiedź nasze serwisy www www.

Oznacza się także typowe punkty domu. Po zamknięciu prac geodety związanych z wytyczeniem budynku na działce budowlanej, geodeta Wrocław czy Katowice – to bez różnicy – zobowiązany jest do odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy oraz musi oddać kierownikowi budowy swoje szkice.

Kiedy budowa domu się skończy, pozostaje czas na ostatni krok, jaki musi zrobić ekspert z dziedziny takiej jak geodezja Wrocław i jego tereny pozalewowe albo Długołęka – nieważne, geodeta robi geodezyjną inwentaryzację powykonawczą przed rozpoczęciem budowy – . Wyliczenia geodezyjne powinny być wpisane przez geodetę do dziennika budowy.