Czy na pewno warto zostać tłumaczem języków obcych?

przez | 16 grudnia 2022
Na początku napiszę, że sam jestem tłumaczem – jęz. angielskiego. Myślę, że choć oczywiście są bardziej interesujące zawody, to jednakże w sumie mogłem trafić dużo gorzej. Należy mieć na uwadze, iż jeżeli możemy robić codziennie to co lubimy, to automatycznie jesteśmy szczęśliwsi. A w sumie bardzo lubię język angielski, bardzo dużą frajdę sprawiają mi najróżniejsze zmagania z tym niezmiernie popularnym językiem. Nie jest powiedziane, że zawód tłumacza jest nudny.

W moim przypadku nigdy nie ma żadnej mody o nudzie. Choć prawda jest taka, że staram się wychodzić do ludzi, czyli generalnie nie tłumaczę wyłącznie we własnym domu. Często sytuacja jest taka, iż tłumacz online praca pracuje tylko w domu, a więc po jakimś czasie może nieco się nudzić, poczuć się kiepsko. Jednakże tak czy siak bez cienia wątpliwości warto wykonywać – oczywiście jeśli masz wskazane uprawnienia zawodowe, a na dodatek biegle znasz angielszczyznę. Pamiętaj o tym.

słownik

Autor: Sharon Mollerus
Źródło: http://www.flickr.com

Nigdy nie powinieneś myśleć, że mocno przeciętne tłumaczenia są w porządku: jeżeli faktycznie znasz angielski, a do tego nie jesteś leserem, masz duże szanse na odniesienie sukcesu. Ciężko miewać co do tego wątpliwości. Sam ostatnio tłumaczę, ale również piszę teksty w jęz. angielskim – uważam, że to fajny pieniądz. Należy również dodać, że tłumacze są z reguły niezależni. Choć 100% niezależność nie jest możliwa, to tak naprawdę tak czy siak mamy możliwość żyć swobodniej. Znam jakiś czas temu polskiego tłumacza, który żyje sobie w magicznej Tajlandii.

Choć będąc w kraju zarabiałby większe pieniądze, to tak czy siak może zarobić niemałe pieniądze (cennik). Tajlandia to prawdziwy raj – zwłaszcza dla tych osób, które w umiejętny sposób są w stanie podejść do zarabiania drogą internetową. Tak naprawdę mógłbym w tym momencie wymienić o wiele więcej atutów zostania tłumaczem. Ciężko myśleć, iż porządny tłumacz, czyli taki, który umiejętnie podchodzi do własnego fachu, będzie za bardzo narzekał na własny los. Takie są fakty. Zatem: chciałbyś zostać tłumaczem? Definitywnie nie chcę odradzać. Jednak nie chcę też namawiać, ponieważ to musi być wyłącznie Twoja decyzja.