Czy jesteśmy w stanie spawać aluminium? Oczywiście, że tak, są różnorodne metody. Poznaj dwa najbardziej znane

przez | 24 grudnia 2022
Choć aluminium z łatwością można połączyć z większością innych metali, najlepiej za pomocą klejenia lub mechanicznego zamocowania, to tego typu czynność, jak spawanie aluminium wymaga zdolności i zastosowania właściwych technik. W trakcie spawania łukowego aluminium z innymi metalami, np. ze stalą czy miedzią, tworzą się dość mało odporne związki międzymetaliczne.

Spawanie stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Aby temu zapobiec zrobiono specjalne techniki, dzięki którym oddzielić możemy pozostałe metale od roztopionego aluminium podczas procesu spawania łukowego. Jakie więc mamy na to sposoby? Właściwie istnieją dwa, jednym z tego rodzaju są przejściowe wkładki bimetaliczne, kolejną powlekanie innego materiału jeszcze przed spawaniem. Rozpocznijmy od pierwszego ze sposobów, czyli od przejściowych wkładkek bimetalicznych. Oferowane są w sprzedaży różnorodne przejściowe materiały bimetaliczne do łączenia z aluminium z tego rodzaju materiałami, typu stal nierdzewna lub miedź. Takie wkładki są elementem materiału, w których część aluminiowa już złączona jest z innymi materiałem.

Najbardziej znane sposoby, jakie się stosuje to walcowanie lub zgrzewanie wybuchowe. Warto pamiętać, by zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przegrzania wkładek w czasie spawania, gdyż może to stworzyć zbudowanie się kruchych związków międzymetalicznych. Właściwie jest na początku przyspawać aluminium do aluminium. Przejściowe wkładki bimetaliczne są dość znaną metodą połączenia aluminium ze stalą, dość często używaną do tworzenia doskonałej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Inną z metod jest powlekanie innego materiału przed spawaniem. Aby uprościć spawanie łukowe stali z aluminium, trzeba ja wcześniej czymś pokryć. Jesteśmy w stanie powlekać stal aluminium. Innym sposobem jest powlekanie przez zanurzenie lub lutowanie aluminium do powierzchni stali. Więcej informacji: strona www.

praca przy spawaniu

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Taki pokryty element można zespawać z elementem aluminiowym, jednocześnie należy uważać, żeby nie nadtopić łukiem stali.

Czy masz ochotę zbadać wątek opisany w naszym artykule? Jeżeli się z tym zgadzasz, to czytaj pod adresem (http://www.termas.pl/nasze-uslugi/remonty-piecow-prozniowych/) nowe zajmujące wiadomości.

W trakcie spawania korzystnie stosować technikę kierowania łuku na element aluminiowy, umożliwiając spływanie stopionego aluminium z jeziorka spawalniczego, wprost na stal powleczoną aluminium. Możemy też złączyć aluminium ze stalą pokrywając powierzchnię stali lutem srebrnym. W takiej sytuacji połączenie jest spawane za pomocą stopu aluminium. Trzeba jednocześnie uważać, aby nie przepalić powierzchni buforowej lutu srebrenego. Jak nie czujemy się na siłach do takiego spawania powinniśmy zatrudnić specjalistę, który świadczy różnorodne usługi spawalnicze.