Czy istotnie standard obsługi klienta odgrywa istotną rolę?

przez | 29 listopada 2022
Choć jakby nie patrzeć nie można rzec, że klient ma we wszystkich przypadkach całkowitą rację, to z pewnością nawet jeżeli będzie składać pozbawioną sensu reklamację, po prostu nie może nawet przez moment pomyśleć, iż jest nieproszonym gościem. Cóż, wszystkie badania marketingowe dobrze pokazują, że chociaż takie kwestie jak standard usług czy koszty są istotne, to jednakże typowy klient pragnie być solidnie obsłużony. W sumie mieszkańcy Polski nie różnią się od Anglików, Czechów czy Australijczyków.

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Dobrze, ale czy można śmiało rzec, że w naszym kraju, np. w naszych supermarketach, na stacjach benzynowych, etc., dostrzec można, iż klienci są bardzo dobrze obsługiwani? Cóż, tak naprawdę nie jest rewelacyjnie. Bardzo często na przykład pracownica marketu nawet nie mówi dzień dobry oraz innych czysto grzecznościowych zwrotów. Naturalnie i jak jakość obsługi klienta w XXI wieku stoi na o wiele lepszym poziomie, niż za PRL-u, ale wyraźnie widać różnicę między Polską, a choćby Australią. Chociaż i za granicą obsługa klientów nie jest perfekcyjna…

Pewnie dużo zależy od przeciętnej wysokości pensji – skoro w większości przypadków pracownicy odpowiedzialni za kontakt z klientami niestety nie (rozwinięcie zagadnienia> pozostałe informacje na stronie http://studioprinter.pl/) zarabiają godnych pieniędzy, nie powinno dziwić, że nie będą mega uradowani, pełni energii. Zresztą nie chodzi wyłącznie o podejście do człowieka. Również ważne jest to czy pracownik umie doradzić klientowi. Weźmy pod uwagę przykładowo sklep ze sprzętem RTV oraz AGD. Jeżeli pracownicy takowego sklepu będą sympatyczni, lecz nie będą w stanie dobrze poradzić odnośnie przykładowo tego, które gofrownice, telewizory czy notebooki są w porządku, trudno powiedzieć, że jakość obsługi będzie cechowała się dobrym poziomem.

I dlatego absolutnie wszyscy biznesmeni nie mogą zapomnieć, aby szanować swoich pracowników, regularnie ich szkolić, lecz także oczywiście kontrola jest istotna. Jak kontrolować swoich pracowników? Co robić, aby przekonać się co należy jeszcze poprawić? Zapewne mystery shopping to interesująca możliwość. A więc warto wynająć tajemniczego klienta, który profesjonalnie sprawdzi wszystkich naszych ludzi. Pewnie jego końcowe spostrzeżenia sporo pomogą.
Źródło: http://www.secretclient.com/rodzaje-badan/66-mystery-shopping-se