Co zrobić z samochodem, jaki już nie funkcjonuje? Jakie istnieją możliwości?

przez | 15 stycznia 2022
Chyba sporo ludzi zna to uczucie. Po latach używania swojego najukochańszego samochodu, nadchodzi taki dzień w którym musimy się z nim pożegnać. Oddać go tam, gdzie rozbiorą go na części albo zgniotą te stare blachy i w taki sposób skończy on swój żywot.

W czasie kupowania samochodu rzecz jasna nie zastanawiamy się nad tego typu sytuacjami, natomiast w końcu nadchodzi ten moment i musimy znaleźć właściwe miejsce dla tego wiekowego pojazdu. Gdzie wtedy się udać? Zgodnie z istniejącymi w naszym kraju regulacjami, każdy samochodów musi być poddany ewidencji i ubezpieczony. I co ważne – nieważne w jakim jest stanie, to znaczy czy w ogóle nadaje się do jazdy oraz serwisy daf czy ktoś z niego korzysta. Jedynym wyjątkiem są pojazdy zabytkowe, tutaj ciągłość OC nie jest konieczna. Samochodu osobowego nie da się wyrejestrować, żeby stał w garażu. Dobrze jest zostawić go we właściwe stacji demontażu, na przykład złomowanie pojazdów Tarnów. Bardzo często takie trudności napotykają właściciele aut, jakie zostały rozbite, a ubezpieczyciel określił szkodę jako całkowitą. W ten sposób to wygląda, bo działające na naszym rynku firmy ubezpieczeniowe najczęściej nie zajmują się samochodami w takim stanie.

kasacja pojazdów

Autor: bertknot
Źródło: http://www.flickr.com

Często więc stosują tak zwaną metodę dyferencyjną, a to znaczy tyle, iż nie ma szansy na otrzymanie odszkodowania w pełnej kwocie, ale tylko w kwocie, która stanowi różnicę pomiędzy wartością samochodu przed oraz po wypadku. W takim sensie jedyne co można zrobić to dać ten pojazd na złomowanie pojazdów Nowy Sącz. O tą brakującą sumę muszą się upomnieć sami właściciele, z jak największą korzyścią pozbywając się wraku. Bardzo często nie jest to tak łatwe, ponieważ wartość pozostałości jest szacowana nazbyt optymistycznie. Jednakże, jak okaże się, że żaden kupujący nie planuje zapłacić za nasz samochód tyle, ile podał ubezpieczyciel, to nie ma innego wyjścia, możemy więc odwołać się od jego wyceny.

To iż otrzymaliśmy już odszkodowanie, nie znaczy, że nie mamy szans na inne roszczenia, jak okaże się, iż otrzymana kwota nie rekompensuje strat. Ubezpieczyciel nie powinien oczekiwać od klienta, by ten zajmował się demontażem auta i sprzedażą części. Od takich zadań są specjalne miejsca, jak kasacja pojazdów Nowy Sącz.