Co to są programy lojalnościowe i jak najefektywyniej je użyć?

przez | 23 sierpnia 2022
Programy lojalnościowe to narzędzie umożliwiające zdobyć nowych i zatrzymać dotychczasowych klientów. Są to długookresowe działania, więc nie możemy liczyć na efekt w okresie miesiąca. Należy pamiętać, że najczęściej nie wymagają wielkich środków, programy lojalnościowe są często wykorzystywane przez firmy.

Jak dokładnie funkcjonuje program lojalnościowy?

Program lojalnościowy najczęściej polega na kolekcjonowaniu punktów. Klienci otrzymują zwykle karty lojalnościowe, które mają ze sobą i za każdym razem gdy korzystają z usług, czy kupują produkty danej firmy na kartę wpisywane są punkty. Da się też organizować to inaczej – kupujący mogą zbierać naklejki, faktury, fragmenty opakowania produktów – pomysłów jest wiele. tego typu wsparcie sprzedaży sprawdza się dobrze, programy lojalnościowe są popularne i dobrze jest je wykorzystywać w swojej firmie.

Nie tylko dla wielkich przedsiębiorstw

Program lojalnościowy

Źródło: www.spiceupyourblog.com

Często ulegamy mylnemu wrażeniu, że program lojalnościowy to narzędzie, z którego mogą korzystać tylko wielkie koncerny. Być może wrażenie takie mamy dlatego że właśnie tam się z nimi zazwyczaj spotykamy. Sieć sklepów czy kawiarnie – to tam proponowane są nam karty lojalnościowe, zbieranie punktów, darmowe tankowanie czy kolejna kawa po nazbieraniu wystarczającej liczby punktów czy pieczątek.

Warto pamiętać, że nie tylko wielkie firmy mogą wykorzystywać program lojalnościowy. Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości, niezależnie od tego czy sprzedaje konkretne produkty, czy może usługi – może zacząć stosować program lojalnościowy jako wsparcie sprzedaży. Ważne, by był odpowiednio przemyślany i ułożony tak, by odpowiadał profilowi działalności.

Największa zaleta

Warto jest pamiętać o dużej zalecie programów lojalnościowych – utrzymujemy naszego klienta i namawiamy go do kolejnych zakupów. Firma największe koszty ponosi przy zdobywaniu nowych klientów, zatem rozważnie jest wydać pieniądze, by utrzymać ich przy nas. Konkurencja jest obecnie bardzo duża, tak więc klient w dowolnym momencie może zdecydować się na towar konkurencyjnej firmy. Małe koszty uruchomienia programów lojalnościowych skutecznie wpływają na utrzymanie pozytywne bilansu firmy. A często są to zwyczajnie programy ciekawe dla klienta – ludzie lubią przeglądać katalog nagród, kolekcjonować punkty i dostawać prezenty. Dzięki temu też lepiej kojarzą naszą markę. program lojalnościowy

Źródło: Bonus Club