Co powinieneś wiedzieć w temacie stalowych profilach?

przez | 10 maja 2022
W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się budowle z płyt kartonowo gipsowych. Jest to tania i łatwa metoda budowania ścian działowych czy obniżania stropu. Tego rodzaju tworzywa można niskim kosztem formować w dowolny sposób, bez wykorzystania wyspecjalizowanych przyrządów, przycinając je do potrzebnych wymiarów i kształtów.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym hitem ostatnich lat jest również sklejka, którą przycina się na zamówienie do wybranych, nawet zaawansowanych form dzięki urządzeniom CNC. Z tworzywa tego można budować zaawansowane konstrukcje, elementy umeblowania i tak dalej. W takim budownictwie najważniejszy jest jednak sposób używania tego rodzaju materiałów, szczególnie przy podwieszaniu sufitów i konstruowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na charakterystycznych, łatwych w kształtowaniu i lekkich listwach stalowych.

Konstrukcje staloweTzw. profile stalowe (profile ze stali) są niedrogie i proste w kształtowaniu. Można z tych elementów budować

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

przykładowo stelaże do obniżania sufitów, do których bardzo łatwo przytwierdzić płyty kartonowo gipsowe z zastosowaniem wkrętów. Dzięki szerokiej gamie profili, można z ich wykorzystaniem tworzyć najróżniejsze konstrukcje o zróżnicowanych zastosowaniach, w części profili można także przeprowadzić instalację elektryczną czy inne domie (zobacz producent kabli i przewodów) – przykładowo od sieci internetowej lub telewizji. Profile okrągłe pozwalają na prowadzenie w ich wnętrzu także rur wodnych.

Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie ciekawy i masz ochotę uzyskać większą ilość danych na przedstawiany temat, to została opublikowana pomocna strona (http://www.gastrocentrum.pl/kuchnia/obrobka-termiczna/piece-gastronomiczne/piece-konwekcyjno-parowe), którą dobrze jest przeczytać.

Dzięki konstrukcji zrobionej z łatwej w formowaniu stali, wszelkiego rodzaje profile można przycinać do pożądanych wielkości z użyciem specjalnych nożyc do stali. Narzędzie takie można kupić we wszystkich sklepach z narzędziami. Połączenia kątowe można tworzyć za pomocą piły kątowej z właściwą tarczą, którą także można dostać w sklepie narzędziowym.

Moda z Ameryki
Moda na konstrukcje w oparciu o stelaże ze stali przywędrowała do Europy z USA. Tam, z uwagi na duże zagrożenie huraganami i innymi anomaliami pogodowymi, konstruuje się budynki jednorodzinne z niedrogich materiałów izolowanych profesjonalnymi tworzywami termoizolacyjnymi, dzięki którym okres zimowy w takich domach nie jest uciążliwy. Dzięki niewielkim kosztom postawienia konstrukcji, zaadaptowały się one też w Europie. W przeciwieństwie do Stanów, w Europie konstrukcje oparte na profilach ze stali wykorzystuje się w budownictwie wewnętrznym – na przykład pozwala to znacznie obniżyć koszty zaadaptowania strychu.