Co powinien wiedzieć startujący dopiero przedsiębiorca? Niby niezbyt dużo, ale jednakże niektóre informacje są konieczne

przez | 10 czerwca 2022
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej obowiązująca forma prowadzenia działalności. Jest bardzo dużo plusów takiego sposobu jej prowadzenia. Jesteśmy w stanie do tego zaliczyć prostotę założenia, bardziej niskie składki ZUS przez dwa lata od startu, jak jest to pierwsza nasza działalność, możliwość swobodnego podejmowania decyzji.
Nawet jednoosobowa działalność gospodarcza musi posiadać rachunek bankowy.

Pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Właściciel firmy może skorzystać z własnego konta osobistego, jak firmuje działalność swoim nazwiskiem. Najlepiej jednak jest założyć oddzielne konto firmowe. Nie jest to jakaś zawiła sprawa i nie zajmuje to również za wiele czasu. Wybierając konto dla firm dla małej firmy korzystnie skrupulatnie przeanalizować wysokość opłat, które będziemy musieli ponieść. Banki zachęcają darmowym prowadzeniem konta, lecz korzystnie wtedy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat oraz prowizji, aby zorientować się, czy pozostałe wydatki związane z obsługą rachunku nie są za bardzo wysokie, zwłaszcza prowizje za przelewy oraz opłaty za kartę debetową.

Przeważnie najlepszą ofertę mają banki internetowe. Dobrze sprawdzić, czy liczba darmowych bankomatów jest wystarczająca dla naszych potrzeb. Jeśli zamierzamy często płacić gotówką, to korzystniejszym rozwiązaniem będzie konto w banku, którego bankomaty albo placówkę mamy w pobliżu siedziby naszej firmy. Na samym początku funkcjonowania firmy początkującemu przedsiębiorcy starczy standardowy rachunek (zobacz jak wpłacać na mikrorachunek) bankowy, który przeważnie będzie służyć jedynie do płatności do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Będzie również konieczny do uregulowania należności.Banki mają w swej ofercie też konta z dodatkowymi pakietami usług, których obsługa jest już bardziej kosztowna. Powinniśmy więc pomyśleć, czy w firmie niezbędne będzie konto takiego typu. Najbardziej korzystnie przed dokonaniem wyboru konta firmowego skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek finansowych, w jakich dostaniemy pełną informację na temat ofert proponowanych przez banki.

Kiedy będziemy już mieli pewien okres firmę być może będziemy chcieli skorzystać z kredytu. W takiej sytuacji najlepiej zweryfikować bank hipoteczny, a również zaznajomić się z szeregiem pojęć typu SEPA. To ułatwi nasze funkcjonowanie, otworzy też przed nami całkiem nowe biznesowe możliwości.