Biofeedback – ćwicz mózg!

przez | 29 listopada 2022
Czasami wydaje się nam, iż działamy w zwolnionym tempie. A przecież mieliśmy tyle zrobić! Być niezawodnym w pracy, w szkole, łatwiej przyswoić obcy język. Jak to zrobić?

terapia

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyczajnie: ćwiczyć umysł! Ale…

Zobacz więcej informacji, a zobaczysz podobne wiadomości, które na pewno również Cię zaintrygują. Nie wahaj się więc i użyj serwisu!

jak to robić? Bez obaw, coraz więcej gabinetów psychologicznych oferuje specjalny trening, tzw. biofeedback.

Metoda nie jest nowa. Amerykańscy naukowcy opracowali ją w latach 60. Dzięki niej, piloci mieli sprawniej przyswajać nowe wiadomości i natychmiast reagować na groźne sytuacje. Następnie okazało się, że biofeedback kryje wiele innych zastosowań. Na chwilę obecną trening to metoda wspomagająca zakres działań specjalistów: psychologów, psychiatrów czy neurologów, ale też specjalistów innych dziedzin medycyny np. kardiologów.

Na czym polega biologiczne sprzężenie zwrotne? Podczas odbywania seansu psycholog przyczepia do naszej do głowy elektrody. Przesyłają one do komputera dane na temat aktualnego stanu umysłu badanego. Na monitorze można zauważyć wykresy, które na bieżąco ulegają zmianom. Trzeba spokojniej oddychać, zrelaksować, by wpłynąć na zapis, czyli na procesy fizjologiczne swojego organizmu. W rezultacie może poprawić nie tylko jakość codziennego życia, ale i pozytywnie wpływać na samopoczucie.

pomoc

Źródło: flickr.com

Metoda biofeedback wskazana jest:
* Dla osób szczególnie aktywnych zawodowo – wzmacnia pamięć oraz koncentrację. Zwiększa odporność na stres i silny wysiłek umysłowy
* Przy problemach neurologicznych – np w zaburzeniach snu, przewlekłych bólach głowy, przewlekłych zmęczeniach, nerwicach, uzależnieniach, po udarze mózgu.

* Dla osób w starszym wieku – wzmacnia pamięć, jest przydatna w chorobie Parkinsona, początkowych stadiach Alzheimera, po udarach mózgu.
* Dla dzieci – w dziecięcym porażeniu mózgowym, dysleksji i dysgrafii, autyzmie.

Dzięki zwiększeniu aktywności myślimy bardziej twórczo i potrafimy uczyć się bez stresu. Metoda jest bezpieczna, przyjemna i – co ważniejsze – należycie nadzorowana przez specjalistę nie ma żadnych ubocznych skutków. Dlatego, jeśli interesuje nas w jaki sposób zwiększyć potencjał swojego umysłu, jak pomóc sobie w leczeniu wielu schorzeń oraz nadążyć za dzisiejszym światem – terapia biofeedback jest stworzona dla nas!