Bezpieczeństwo na stacjach benzynowych?

przez | 18 stycznia 2022
Wydaje się, że odpowiedź na takie pytanie jest zasadniczo łatwa. Wiele z nas za pewne stwierdzi, że starczy nie stosować tam otwartego ognia. Jednak to stanowczo za mało.

odkurzacz na lśniących czystością brązowych panelach

Źródło: pixabay.com
Stacje benzynowe wyrastają obecnie jak grzyby po deszczu: stale obserwować można budowane nowe punkty tego rodzaju. Proponują one każdego rodzaju paliwo, oleje napędowe oraz gaz. Właściciele samochodów mogą wybierać pośród towarów o różnej jakości, proponowanych przez różnych producentów i różniących się cenach. Niektóre samochody potrzebują danego typu paliwa, jak przykładowo olej napędowy, ale większość spala benzynę, a jej wybór zależy od chęci kierowcy – da się zakupić zwykłą lub taką, która ma dodatkowe cechy. Jeśli rozchodzi się o tankowanie, dobrze wiemy, jakie zachować środki bezpieczeństwa. Całkowicie zabronione jest palenie ognia w miejscu, gdzie zlokalizowane są zbiorniki paliwowe.

Pytacie często o naszą kolejną stronę. Oto ona. Wystarczy najechać na podany link i można zobaczyć ponadto następne interesujące artykuły.

To zachowanie grozi wielkim wybuchem, jest zatem bardzo niebezpieczne. Każda osoba która korzysta ze stacji musi się bezwzględnie zastosować do tej zasady. Oprócz tego trzeba pamiętać, iż przygotowując się do tankowania trzeba wyłączyć silnik – ewentualna jakakolwiek iskra może niezwykle niedobrze wpłynąć na umieszczony tam zbiornik paliwa. Lepiej więc nawet przesadzać z ostrożnością. Stacje benzynowe to generalnie jedne z bardziej niebezpiecznych miejsc, które przychodzi nam odwiedzać. Takie zasady dotyczą do kierowców, którzy zbliżają się pod zbiornik na olej napędowy.

Jednak na bezpieczeństwo w takich miejscach wpływa nie tylko zachowanie osób zmotoryzowanych, chyba, że istotniejsze jest tutaj dopełnianie wszelkich wymogów bezpieczeństwa przez zarządców danej stacji paliw. Należy do nich odpowiednia troska o doskonały stan techniczny, w którym powinny się znajdować zbiorniki paliwowe – . Nie rozchodzi się tutaj jedynie o grożący wybuch. Sprawa jest o wiele bardziej poważna. Jeżeli zbiorniki paliwa są nieszczelne, ich zawartość może wypłynąć, przedostać się do ziemi, niszcząc w ten sposób zasoby wód gruntowych, zlokalizowane nieopodal grządki oraz i tak dalej. Dlatego kierownicy stacji benzynowych muszą regularnie przechodzić specjalne inspekcje, podczas których wykryte będą wszystkie nieszczelności. To samo przejść musi każdy zbiornik na olej napędowy, by znów otrzymał dopuszczenie do pracy.