Badania geotechniczne – kiedy są konieczne oraz z jakiej przyczyny wypada je wykonać?

przez | 14 lipca 2022
Badania geotechniczne to rodzaj badań gruntu, jakie realizuje się przed wybudowaniem jakiejś nieruchomości, na przykład przed pobudowaniem domu jednorodzinnego. Ich sporządzenie jest tak w rzeczywistości niezbędne, bo zezwala na uniknięcie wielu znacznych problemów, jakie zdołają pojawić się już podczas wykorzystywania domu, takich jak na przykład pękające ściany czy zapadające się fundamenty.

Zbudowanie budynku na nieznanym gruncie może na stałe wywrzeć wpływ na konstrukcję domu, nie zawsze wolno to następnie naprawić, wobec tego pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy wypada sporządzić biegłe badania geotechniczne.

grunt budowlany

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie gruntu pod budowę najlepiej polecić doświadczonemu fachowcowi, jaki za pomocą dobrych metod i sprzętu zrealizuje fachowe badanie. Szukasz sprawdzonego specjalisty, zajrzyj tutaj: profesjonalne badanie gruntu. W czasie takiego badania nieraz realizuje się wiercenie (idź tutaj), sondowanie, bierze się też próbki gruntu oraz wody, w następnej kolejności dokonuje się drobiazgowej analizy wykonywanej w laboratorium. Po wykonaniu badania gruntu dostaje się dokumentację techniczną, jaka mieści takie ważkie dane, jak rodzaj gruntów, jakie zachodzą na podłożu działki, ich parametry geotechniczne, wiedzę na temat tego, które grunty są nośne, a jakie nie czy też wiadome dotyczące głębokości wód gruntowych. W specyfikacji technicznej w większości wypadków znajdują się także zalecenia i wnioski związane z wykonanymi badaniami.

sprzęt budowlany
Nowinką jest to, że tak w zasadzie badanie vss nie jest żądane przez prawo, niemniej niekiedy projekt budowlany musi obejmować informacje związane z badaniami geologiczno-inżynierskimi. Do tego jak już pierwej nadmieniliśmy sporządzenie badań gruntu bez wątpliwości wyjdzie Ci na dobre i wspomoże uniknąć w przyszłości ciężkich a także nadzwyczaj sporych konsekwencji wynikających z wybudowania budowli na niedobrym gruncie. Wobec tego przed zapoczątkowaniem budowy zdecyduj się na wypożyczenie profesjonalisty i zlecenie mu badań geotechnicznych. Zobacz i zleć usługę fachowcom.