Aktywizacja młodzieży do pracy w temacie środowiska – akcje utylizacji elektrośmieci.

przez | 4 sierpnia 2022
Od czasu intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii stało się jasne, że rozpoczęliśmy wytwarzać nowy gatunek zużytych materiałów. I gdy na początku trwałość sprzętu elektronicznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to obecnie wraz z końcówką okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do użytku.

wysypisko

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od kilku lat obserwujemy akcje społecznościowe uświadamiające społeczność, że tego typu odpady należy utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu regionach „dzikich” wysypisk elektrośmieci, które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wylewające się z nich płyny oraz skład materiałowy powodowały skażenia gleby i wody. Na początku wystarczający był sam wywóz śmieci na oficjalne składowiska, jednak szybko zostały one przepełnione . Wraz z upływem lat, gdy zaświtała możliwość przetwarzania odpadów dobrym rozwiązaniem okazał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego pozwoliła danie drugiego życia urządzeniom, które nie nadawały się już do użytku . W końcu każde urządzenie elektroniczne jest efektem końcowym połączenia wielu podzespołów. Po zakończeniu użytkowania część układów jest do wyrzucenia, co nie zmienia faktu, że wiele zazwyczaj nadaje się do dalszego wykorzystania. Stąd obserwujemy wielkie zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Inna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do domowego śmietnika łamiemy prawo w imię ustawy o zużytym sprzęcieelektrośmieci (zobacz elektrośmieci wrocław)i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. Żeby ułatwić ludziom prawne działania, wiele miast pozwala na darmowy odbiór z miejsca zamieszkania. Finalnie informujemy, czym są elektrośmieci. Dzielą się one na kilka rodzajów. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielektrośmieci (oferta odbioru elektrośmieci w Sopocie) i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz sprzęt sportowy. Również placówki medyczne zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna informacja dla firm – recyklingowi podlegają również urządzenia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do napojów.

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy więc o recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to otaczające nas środowisko, nasze finanse, a także pozwala odzyskiwać składowe z rzeczy, które nikomu nie będą już wymagane.