Adwokat czy radca prawny? Różnice w obu profesjach

przez | 8 kwietnia 2022
Zdarza się, że trapi nas pewien problem prawny i nie wiemy do kogo się zwrócić o pomoc. Do adwokata czy też radcy prawnego? Czym różnią się od siebie te dwie profesje? Powinniśmy zgłębić tę wiedzę, wówczas zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy.

Zawód adwokata opiera się na świadczeniu pomocy prawnej czyli:
* udzielaniu porad prawnych,
* przygotowywaniu opinii prawnych,
* opracowywaniu projektów aktów prawnych,
* reprezentowaniu nas przed sądami i urzędami.

Z podaniem różnic między zawodem adwokata, większość z nas ma ”zagwozdkę” albowiem w ciągu minionych lat dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między dwiema profesjami. Na ogół bywa niesłusznie postrzegany jako doradca (Polecamy doradztwo ochrona środowiska toruń ehs biznes partner) prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. Obecnie uprawnienia radców i adwokatów w zasadzie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i administracyjnych. Praca radcy prawnego polega głównie na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych a także projektów akt prawnych.

Książki prawnicze

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak w przypadku sądów, sprawa ma się inaczej niż u adwokata (www). Radca prawny nie może występować w sądzie jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest fundamentalna różnica, jaka odróżnia te dwa zawody.

W jaki sposób znaleźć najlepszą kancelaria prawna? Co najważniejsze, potrzebujemy informacji. W podobny sposób jak z lekarzem specjalistą. Popytajmy rodziny, przyjaciół, znajomych. Może kojarzą kogoś zaufanego, kogo mogą nam zdecydowanie polecić. Kuzyni i wujkowie nie zawsze mimo wszystko orientują się w naszych problemach, zwłaszcza dotyczących interesów.
W obecnych czasach nie da się pominąć internetu. Każda szanująca się kancelaria posiada stronę internetową, gdzie możemy poznać jej specjalizację i zakres usług (tu). Poszukiwania musimy zacząć od wybrania interesującej nas kancelarii, a dopiero wówczas powinien wzbudzić nasze zainteresowanie radca prawny. Godne uwagi są przede wszystkim kancelarie z tradycjami, które mają już wyrobioną pozycję i dbają o swojego klienta.