ZUS, wyliczanie składek, kasy fiskalne, czyli co powinien wiedzieć kompletny właściciel

przez | 10 lipca 2021
Działanie przedsiębiorstwa oznacza poświęcenie części czasu na kwestie administracyjne. Właściciel powinien orientować się w tym jakie są coroczne składki ZUS, czy usługi przezeń praktykowane wpisują się w obowiązek utrzymywania albo też zwolnienie z kasy fiskalnej, czy wpisują się ewentualne ulgi, na przykład na internet. Wszystkie te obowiązki należy skrupulatnie weryfikować względem aktualnie obowiązującego prawa.

Dzieje się tak zwłaszcza kiedy chodzi o biznes, który wymaga posiadania kasy fiskalnej. O tym, czy przedsiębiorcy w poszczególnych branżach mają obowiązek ich zakładania, decyduje akt prawny sygnowany ręką ministra finansów. Istotnym zapisem prawnym regulującym konieczność posiadania kasy fiskalnej jest ustawa o podatku od towarów i usług . Sam podatek znany jest szerzej jako VAT. Czytaj .

Na przestrzeni lat kolejne zawody dołączają do listy tych, które rozliczają się z kasy fiskalnej. Od paru lat tę konieczność spełniać raz na rok muszą agencje rekrutujące pracowników, firmy pogrzebowe, dość lakonicznie rozumiane usługi sekretarskie.

Gdy stwierdzisz, że zawarte w tym artykule informacje są ciekawe, zobacz jeszcze szczegóły w linku kancelarie notarialne toruń. Odnajdziesz tam tak samo wartościowe dane.

Taki sam wymóg mają kierowcy prywatnych busów, to samo tyczy się handlowców biżuterią, z kolei właściciele prywatnych warsztatów samochodowych nie mają takiego obowiązku. Czytaj

Sprawy rozliczeniowe przedsiębiorcy to również dopatrzenie prawidłowego odprowadzenia składek. W rocznej składce ZUS-owskiej nie musimy (zależy to od decyzji właściciela) odliczać nieprzymusowo wpłacanych składek chorobowych. Najistotniejsze są tu składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne i na fundusz pracy. W skali miesiąca rozkład wpłat na składki wygląda następująco: zakłady budżetowe rozliczają się do piątego każdego miesiąca, samo zatrudnieni do dziesiątego, a pozostali płatnicy do piętnastego. Nieprzestrzeganie terminów grozi karą grzywny sięgającą pięciu tysięcy złotych.

Poza najważniejszą „trójcą” szefom przysługują ulgi od podatku, pod które – w zależności pism potwierdzających płatności – podlegają. Obeznanie w prawie rozliczeniowym pozwala doprecyzować wiedzę na temat tego jak odliczyć internet , kto załapie się na ulgę od nowych technologii, a kto z tych którzy prowadzą działalność łapie się na ulgę rodzinną.