Znaczenie bezpieczeństwa komputerowego w firmie

przez | 10 grudnia 2021
O plusach internetu nie potrzeba nikogo przekonywać. Starczy uświadomić sobie że korzystamy z internetu na co dzień, choćby nabywając buty. Duża cześć z nas co najmniej sprawdza w ów sposób ceny nim wybierze się do marketu. Słuchamy w internecie muzyki a coraz nagminniej również ukochanego radia bądź oglądamy TV. Stało się to zupełnie normalne.

sieć

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
Równie normalne dla nas jest iż w miejsca zatrudnienia używamy sieci wewnętrznej, tzw. sieci LAN nazywanej tak od angielskich wyrazów oznaczających sieć lokalną. Można sobie zadać pytanie czym taka sieć jest i czym różni się od sieci internetowej. A więc w sposób obrazowy możemy porównać sieć internetową do budowli użyteczności publicznej, przykładowo muzeum, gdzie wstąpić może każdy, zaś sieć wewnętrzna to przyjmijmy – nasz dom. Tutaj mogą wejść wyłącznie mieszkańcy lub też zaproszeni goście.

Rzecz jasna obydwie te sieci – publiczna i lokalna mogą się z sobą stykać, tak samo jak w przytoczonym przykładzie nie jest możliwe zamieszkiwanie domu bez wyjścia na zewnątrz. Tak samo nie miałoby sensu istnienie internetu i sieci obejmującej wyłącznie przedsiębiorstwo gdyby nie można było wymieniać między nimi danych.

Ten artykuł Ci się podoba? Więc odszukaj serwis (http://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-106-Nowy-DJI-Spark-2-w-tym-roku/112), który posiada zbliżone informacje na prezentowany wątek – one również będą wciągające.

Trzeba tylko mieć pojęcie co upowszechniamy, a co będzie tylko nasze.

sieć lan

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawową kwestią jest zatem bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywistością jest że jest ona zabezpieczana przed atakami z internetu zarówno wirusów jak i hakerów. Temu służą specjalistyczne firewalle, oprogramowania antywirusowe. Pełnią one role zamków oraz systemów alarmowych w naszych domach.

Specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego zwracają uwagę iż podobne zabezpieczenia jak przedstawione wyżej – choć niezbędne – nie są wystarczające. Zalecają również ochronę wewnątrz przedsiębiorstwa, a nie jedynie na styku z internetem, gdyż z badań wypływa że najwięcej wypadków kradzieży danych ma miejsce wewnątrz sieci LAN. Odwołując się do przykładu z mieszkaniem – mimo iż posiadamy odpowiednio zabezpieczone drzwi wejściowe czasami przydaje się też kluczyk do szafki z lekami ażeby nikt niepożądany się tam nie dostał. Odpowiednikiem takiego klucza do szafki są uprawnienia nadawane pojedynczym pracownikom oraz ochrona fizyczna serwerowni, to jest właściwe zabezpieczenie tego pomieszczenia.