Zdobycie i utrzymanie klienta jest o wiele prostszym zadaniem, jeśli tylko posiadacz sklepu zdecyduje się na wykonanie badań marketingowych

przez | 10 lipca 2021
Pozyskanie usługobiorcy łatwe nie jest, lecz o dużo bardziej wymagającym zadaniem staje się przekonanie go o tym, aby nie rezygnował z oferowanych usług albo sprzedawanego produktu. Najgorszą sytuacją jest zrażenie do siebie kupujących, co zresztą wbrew pozorom nie bywa rzeczą nazbyt skomplikowaną. Wystarczy, że pracownik działu sprzedaży ma gorszy dzień i zwróci się do strojnisi w mało uprzejmy sposób i tragedia gotowa.

emarketing

Autor: flickr.com

A pracownicy działów marketingu ostrzegają: jeden niezadowolony klient (przejdź po tym linku) potrafi nieźle namieszać. W końcu może poinformować za pośrednictwem Naszej Klasy wszystkich znajomych o tym, gdzie nie warto udawać się na zakupy.Mając na uwadze wyżej rzeczone refleksje, wiemy już z jakiej przyczyny wiele sklepów decyduje się na badanie satysfakcji klientów.

Dzięki takim badaniom można z jednej strony poddać diagnozie jakość proponowanych towarów, a z drugiej poznać, co o subiektach myślą kupujący przekraczający próg sklepu z konfekcją męską. Jeżeli badania (odsyłam do tego serwisu) marketingowe pokażą, że konkretne miejsce nie bywa postrzegane jako profesjonalne, to najwyższa pora na wprowadzenie udoskonaleń. Nie warto w tym przypadku zwlekać, bo taka niemrawość grozi utratą tych najwierniejszych klientów.

Właściciele sklepów wielkopowierzchniowych nieczęsto zatrudniają osób, które byłyby w stanie przeprowadzić badania marketingowe – Takie zadanie najczęściej porucza się profesjonalistom, czyli pracownikom zatrudnionym w agencjach marketingowych. To oni dysponują najlepszymi narzędziami do wykonania określonych wyżej zadań. I co więcej, mogą też wskazać rozwiązania, które trzeba wcielić w czyn, żeby podnieść zyski ze sprzedaży.

klient

Autor: Matti Mattila
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie satysfakcji klientów może odbywać się na różne sposoby. Jeżeli tylko wejdziemy na strony internetowe firm trudniących się wykonywaniem takich zadań, to przekonamy się, że lista jest całkiem spora. Pomimo tego że wiele terminów należy do grupy mało znanych, to raczej nikt nie powinien mieć jakichkolwiek kłopotów z ich zrozumieniem. Wszystkie terminologie, od mystery shopper zaczynając, a na badaniach panelowych finalizując, są drobiazgowo opisane, aby każdy zainteresowany nie był zmuszony szukać dodatkowych objaśnień. Wystarczy zatem wybrać najwłaściwsze rodzaj badania, a w tej czynności na pewno pomogą pracownicy agencji marketingowych.