
Zamiarem osobnego firmowego rachunku bankowego jest wyodrębnienie transakcji prywatnych od związanych z prowadzoną działalnością. Po pierwsze ułatwia to prowadzenie księgowości, zwłaszcza, gdy przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe również z innego źródła. Oprócz tego, w sytuacji kontroli skarbowej, urzędnicy mają wówczas dostęp tylko w transakcje na rachunku bankowym podanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co może zaoszczędzić nerwów (wgląd w prywatne operacje mógłby okazać się niefortunny, np. w przypadku gdy osoba otrzymuje pieniądze od rodziny).
Mądrym posunięciem może okazać się założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prywatne konto. Takie konto (idź tutaj ranking kont bankowych) firmowe umożliwi na ominiecie opłat związanych z operacjami między kontami.
Prowadzenie firmy jest relatywnie proste, kiedy regularnie przychody pokrywają najnowsze wydatki. To jednak sytuacja idealna, która w realnym świecie nie zawsze prezentuje się tak kolorowo. Ciężko w takim okresie obejść się bez systemu wsparcia – banku, który może zagwarantować płynność finansową.
Jeżeli zobowiązań w firmie mamy sporo, raty kredytu wynoszą więcej niż comiesięczne zyski, łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Wówczas dobrze jest skorzystać z ofert banku i skorzystać z takiej usługi jak kredyt hipoteczny dla firm. Przed podpisaniem umowy z bankiem musimy jednak przemyśleć indywidualne możliwości firmy i liczyć się z obowiązkami. Jeżeli ma to nam pomóc uregulować wysoko oprocentowane zadłużenia, a pojedyncza rata nie jest większa od sumy pozostałych kredytów – konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem.