Zagadnienie internetu może być skomplikowany

przez | 21 grudnia 2021
Internet jest wynalazkiem, którego współczesna funkcjonalność jest tak ogromna, że na pewno mogłaby zadziwić i samych jego odkrywców. Globalna sieć komputerowa początkowo miała powstać wyłącznie na użytek wojska Stanów Zjednoczonych i służyć do natychmiastowego przesyłania doniesień.

snapchat

Autor: Barn Images
Źródło: http://www.flickr.com

Rząd amerykańskiego mocarstwa dotował ośrodki badawcze starające się wynaleźć kanał przepływu wiadomości bez jednostki centralnej, który mógłby sprawnie funkcjonować nawet w przypadku unicestwienia jednego z jego elementów. Prace nad tego typu rozwiązaniem trwały już od lat sześćdziesiątych minionego wieku, ale na sukces trzeba było czekać prawie trzydzieści lat. W okresie tym w działania związane urzeczywistnieniem koncepcji ogólnoświatowej sieci komputerowej włączali się kolejni naukowcy, a sama inicjatywa straciła swój wojskowy charakter.

Internet wkroczył do domów zwykłych ludzi na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zniesiono zakaz jego wykorzystywania do celów komercyjnych, a światło dzienne ujrzała pierwsza przeglądarka stron WWW. Od tego momentu globalna sieć uległa ogromnym zmianom. W fachowych artykułach mówi się nawet o Internecie 1.0. oraz Internecie 2.0. Ten pierwszy to właśnie Internet z lat dziewięćdziesiątych i z początku nowego tysiąclecia. Jego znamienną cechą było to, że użytkownik był po prostu biernym odbiorcą treści zamieszczanych na witrynach WWW. Internet 2.0. to sieć natomiast sieć kreowana przez użytkowników, którzy mają wpływ na jej charakter dzięki swej aktywności na portalach społecznościowych.

Nie da się ukryć, że dzisiejszy Internet ma także znacznie więcej zastosowań niż jego poprzednik sprzed lat. Przy jego pomocy możemy robić przelewy, rezerwować bilety na samolot lub noclegi, słuchać radia, robić zakupy i poszerzać swoją wiedzę na wszelkie możliwe tematy. W sieci znajdziemy odpowiedź, czym jest strategia koncentracji (porady (zobacz strategia koncentracji)), jak zrobić profesjonalny biznesplan i uszyć bluzkę, gdzie pójść do restauracji i jakie muzeum warto odwiedzić. Niestety Internet może okazać się również bronią obosieczną. Łatwy dostęp do jakichkolwiek treści jest wielkim zagrożeniem dla dzieci, które nie powinny się z przemocą czy seksem. Zobacz więcej:

Pulpit komputera z Windowsem 8

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

Zaniepokojonym rodzicom, którzy nie chcą całkowicie zabraniać swym pociechom po sieci, z pomocą przychodzi blokada rodzicielska Windows 7 lub innych systemów operacyjnych. Najmłodsi nie powinni mieć również kont na portalach społecznościowych, ponieważ najczęściej są one dozwolone dopiero od 15 lat. Rodzice z łatwością znajdą w sieci instrukcje, jak usunąć konto na Twitterze lub Facebooku i będa w stanie zlikwidować nielegalne profile swoich latorośli.