Z jakiej przyczyny warto zachowywać dokumentację odbieraną od pracodawcy?

przez | 10 lipca 2021
Słuchając ostatnimi czasy serwisów ekonomicznych możemy odnieść wrażenie iż wbrew rozpowszechnionym opiniom żyje się nam coraz to lepiej. Wzrasta wewnętrzna konsumpcja, a to oznacza że więcej wydajemy. Równocześnie mamy stosunkowo małą inflację. Duża część tych wydatków są to potrzeby wykraczające poza te podstawowe i to bez względu na to czy zarabiamy 3500 brutto czy też tyle ile wynosi najniższa krajowa. Dlaczego więc mamy inne odczucia? Moim zdaniem dlatego że nie przywiązujemy wagi do ekonomicznej edukacji oraz nie rozumiemy jej reguł czego dowodem może być fakt iż kończy się rok podatkowy i zaczynamy dopiero teraz interesować się swoimi finansami, na co dzień niestety nie przymocowujemy wagi do tego w jaki sposób spełnia swe obowiązki nasz chlebodawca. Większa część z nas jest zadowolona iż na konto bankowe systematycznie wpływa wynagrodzenie.

praca

Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Często nie zwracamy uwagi na fakt, iż winniśmy dostawać każdego miesiąca druk RMUA (rmua)- jest to informacja dla pracownika i ZUS o opłacanych przez chlebodawcę obligatoryjnych składkach zdrowotnych oraz emerytalnych. Każdy z nas jest w stanie wtenczas zweryfikować czy odprowadzane są one w słusznej wysokości. Prawdopodobnie większość naszych szefów to porządni ludzie odpowiednio realizujący swoje zadania. Druczek RMUA przydać się może także w czasie wizyty u lekarza albowiem jest traktowany jako dokument ubezpieczenia . Jest to szczególnie ważne dla osób posiadających maluchy jako że posiadanie przez nas ubezpieczenia oznacza, że nasze dzieci są ubezpieczone. Naświetlać nikomu nie trzeba jak to jest istotne. Jak wspomniano na początku tego artykułu zbliża się okres składania zeznań podatkowych – nie wiem, podatek (czytaj też ile wynosi najniższa krajowa).

podatek

Autor: Robert F. W. Whitlock
Źródło: http://www.flickr.com
W najwyższym stopniu poszukiwaną informacją będzie zapewne wielkość odliczenia od podatku. Dane takie możemy otrzymać w skarbówce. Tradycjonaliści blankiet PIT (polecamy pity online) wypełnią na papierze, jednakże Ministerstwo Finansów zachęca podatników do korzystania z elektronicznej formy rozliczeń. To względnie proste i nie odróżnia się specjalnie od tradycyjnej metody, tyle że nie musimy używać kalkulatora jako że program przeprowadzi za nas tę operację. Wystarczy w stosowne rubryki wprowadzić dane od pracodawcy lub chlebodawców albo inne podlegające opodatkowaniu dochody – .