Z jakiego powodu w wielu przypadkach badania opinii odbiorców mają tak ogromne znaczenie dla firm.

przez | 3 września 2021
Każde nowoczesne przedsiębiorstwo będzie dążyło do tego, żeby sprzedać jak najwięcej swoich usług czy produktów. Sposobów na to jest sporo, niektóre firmy idą w kierunku zdobycia jak największej liczby nowych klientów, zupełnie się nie przejmując tym, czy będą lojalni, za to inne właśnie na lojalność będą stawiać jako najważniejszą wartość. Dużo można dyskutować, która z koncepcji będzie odpowiedniejsza, obie będą miały grupę zwolenników i przeciwników.

praca w agencji marketingowej

Autor: Open Knowledge Foundation Deutschland
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak jeśli będzie się myślało o długofalowym rozwoju i pozyskaniu odpowiedniego rynku, to jednak budowa właściwych relacji z klientami i pozyskanie ich przychylności ma zdecydowanie większe znaczenie. Jak wykazują najróżniejsze badania (zobacz badania marketingowe) marketingowe , klienta łatwo można przyciągnąć, ale dużo trudniej utrzymać. Jeśli jednak to się uda, to da to firmie znacznie więcej profitów, niż nawet bardziej liczne grono kupujących, którzy skusili się jednorazowo na produkt firmy, lecz z powodu niezbyt dużego zadowolenia z obsługi czy też produktu na drugi raz się nie zdecydowali.

e-marketing

Autor: Rafiq Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Zadowolenie i satysfakcja klientów są bardzo ważne głównie przy budowaniu reputacji firmy i w czasie planowania długich relacji. Jak się okazuje się często, klienci bardzo często dzielą się pozytywnymi i negatywnymi odczuciami, i to, jak firma będzie oceniana ma spore znaczenie dla jej ogólnego wizerunku. Dlatego też coraz częściej wykorzystuje się najróżniejsze techniki w celu ocenienia satysfakcji i lojalności konsumentów, badania poziomu sprzedaży czy też opinii na temat produktów i usług. Coraz powszechniejsze są na przykład badanie etapy badań marketingowych satysfakcji, dzięki jakim można zdobyć dużą wiedzę. Badania takie wykonywane są wieloma różnymi metodami. Niezwykle popularne są przykładowo rozmaite ankiety i formularze, często stosuje się także grupowe i bezpośrednie wywiady. Podczas nich klienci udzielają informacji na odpowiedni zestaw pytań, ale również będą informować o swoich spostrzeżeniach i odczuciach. Jeżeli firma zechce wyciągnąć z tych badań właściwe wnioski, to na pewno przyniosą one spore korzyści.