Wymiana opon – dowiedz się, co musi zrobić każdy mechanik samochodowy, na którego usługi się zdecydujesz?

przez | 10 lipca 2021
Wymiana opon potrzebna jest nie tylko w razie złapania gumy. Dobrze to zrobić również wtedy, gdy nadchodzi zima, ponieważ opony zimowe zapewniają dużo większe bezpieczeństwo, niż opony letnie. Dzięki specjalnemu ogumieniu przyczyniają się do tego, że auto szybciej hamuje, co szczególnie ważne jest, gdy nagle coś albo ktoś wyskoczy na ulicę (a to przydarza się niejednokrotnie).

opona

Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nawet wymieniasz opony u fachowca, powinieneś orientować się, jakie są poszczególne kroki, aby nie być całkiem zielonym w tej sprawie i dostrzec, gdy coś będzie nie tak. Pierwszą czynnością jest zdjęcie (strona internetowa) koła oraz opony z felgi.

Jeśli masz zamiar poznać studiowany w tym artykule temat, to kliknij tu oraz zdobądź użyteczne info dodatkowo w analogicznym serwisie.

W tym miejscu mechanik powinien zbadać stan zaworów, ponieważ mogą wymagać wymiany. Rzecz jasna zaworów nie trzeba wymieniać wraz z każdą wymianą opon, lecz konieczne jest to chociaż raz na 2 lata.

Ponadto musimy zwrócić uwagę czy wszystkie istotne komponenty są precyzyjnie wyczyszczone, zaś krawędź opony nasmarowana specyfikiem gwarantującym jej uszczelnienie (więcej: link). Nakładane opony też muszą być czyste, gdyż ma to wpływ na ich wyważenie. Samo wyważanie ma także duże znaczenie, ponieważ nie każda maszyna jest dokładna. Warto sprawdzić jej jakość, albowiem m.in. od wyważenia zależy żywotność opon, a więc to, jak długi okres będziemy mogli na nich spokojnie jeździć. A bezpieczeństwo na drodze to podstawa, toteż nie możemy o tym zapominać. Wielu mechaników nie pamięta o skontrolowaniu ciśnienia w oponach – także miejmy to na względzie, zanim wyjedziemy z serwisu, w innym wypadku będziemy zmuszeni to zrobić na stacji z paliwem, uzupełniając jego zapas. Na koniec trzeba zaznaczyć, że opony powinny być odpowiednio przykręcone, najlepiej kluczem dynamometrycznym, który daje gwarancję, iż koła się nie odkręcą, ale również, że sami bez trudu je odkręcimy.

Źródło – Auto + Garage

Dzięki zaprezentowanym informacjom będziesz wiedzieć, kiedy serwis samochodowy faktycznie przykłada się do pracy, a kiedy nie – wówczas lepiej będzie wybrać usługi następnego serwisu. Jeżeli szybko wychwycimy wszystkie zaniedbania, jakich dopuszcza się aktualnie odwiedzany serwis, uchronimy się przed dodatkowymi kosztami, które będą czekać nas, w przypadku, gdy wymiana opon nie będzie przebiegać tak, jak należy.