Wybieramy program lojalnościowy

przez | 10 lipca 2021
W czasach teraźniejszych sam program lojalnościowy już nie wystarczy. Program ten nastawiony jest jedynie do klienta i nie obejmuje prócz niego nikogo więcej. Coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło zwracać uwagę na to jak niezmiernie ważna jest korzystna współpraca z podwładnymi bądź kontrahentami. Stosowne zmobilizowanie i wyróżnienie ich ma dobry wpływ na działanie całego przedsiębiorstwa.

Lepsza produktywność w firmie

zyski

Dlatego też wykreowano programy motywacyjne, dzięki którym tworzone są silne i świetne relacje z podwładnymi. Podwładni na przykład za wykonanie zadanych celów biznesowych mogą zdobyć ponadplanowe wynagrodzenia czy też gratyfikacje pieniężne za ponadprzeciętne zasługi. Takie działania motywują go do wydajnej pracy. Powracając zaś do samego klienta to tutaj też na skutek zmian występujących na rynku nastąpiły zmiany. Zmiany te polegały w głównej mierze na innym postrzeganiu klienta i jego potrzeb. Dbanie o wierność klienta jest wyjątkowo znaczącym czynnikiem rozwoju biznesu. W związku z tym zaistniał marketing relacji inaczej określany jako marketing partnerski lub marketing skierowany na klienta. Skupia on się na analizie tego, czego oczekuje klient i czego być może będzie oczekiwał później. Stara się on wyjść na przeciw oczekiwaniom aktualnym i ewentualnym czy też przyszłym klientom. Koncentruje się on również na relacjach zakładu pracy z dostawcami, pośrednikami oraz relacjach wewnątrz zakładu pracy.

System lojalnościowy pomaga utrzymać ciągłe i bardzo dobre relacje firmy z klientami. Do ich zadań należy na przykład namawianie aktualnych klientów do częstszych i większych zakupów proponując w zamian jakieś przeceny czy też na przykład propozycje typu kupując jeden konkretny produkt drugi kupujesz za jeden grosz. Dobrze skonstruowany i zaplanowany np. taki program lojalnościowy może w spory sposób powiększyć przywiązanie klienta do danej marki lub do danej firmy. Świetnym chwytem są także karty klienta, które upoważniają do przecen oraz premii. Może być ona w postaci karty elektronicznej lub zwykłej karty kartonowej, wybór zależy od potrzeb przedsiębiorstwa.

Wsparcie sprzedaży

Programy te występują pod przerozmaitą postacią i są tworzone indywidualnie względem wymagań każdego klienta. Mogą to być między innymi akcje z nagrodami, zbieranie punktów i tak dalej. Najbardziej powszechne i słynne jest gromadzenie punktów, które później zamienia się na nagrody.

Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom zyskuje się lojalność klienta, która jest kluczowym czynnikiem rozkwitu każdego interesu. Taka bezustanna współpraca przedsiębiorstwa z klientem zezwala na zapoznanie się z jego potrzebami. Jest to tak określany marketing relacji. Skupia się on na zachowaniu oraz wzmocnieniu świetnych relacji z klientami. Za wyjątkiem klienta zwraca on też uwagę na dobre stosunki przedsiębiorstwa z zaopatrzeniowcami oraz na znakomite relacje wewnątrz samej firmy.

Aby taki marketing bardzo dobrze prosperował wpływy uzyskiwane dzięki utrzymywaniu dobrych relacji z klientami muszą być wyższe aniżeli koszty ich utrzymania. Rzetelnie prowadzony marketing relacji, czyli partnerski obniża koszty, skupia się na najbardziej znaczących klientach oraz zwiększa poziom zadowolenia z produktów i usług. Dzięki temu powiększa się bariera przejścia klienta do firm konkurencyjnych.

Ażeby to osiągnąć konieczna jest współpraca wszelkich działów w przedsiębiorstwie. Marketing ten doskonale sprawdza się w przypadku klientów robiących zakupy w długich okresach lub tych, dla których przykładowo koszty przemiany zaopatrzeniowca są zbyt wysokie. Dobra, jakie przedsiębiorstwo zdobędzie korzystając z koncepcji partnerstwa to przykładowo: w miarę stała grupa pośredników i nabywców,dobra finansowe, wzajemna znajomość kontrahentów również stopniowo rosnąca pula zamówień od stałych odbiorców. Marketing (bezpłatny dostęp) marketing (zobacz agencja marketingowa warszawa)

Źródło: Bonus Club