Wszystko o ewidencji zanieczyszczeń

przez | 10 lipca 2021
Ewidencja odpadów jest obowiązkiem każdego, kto jest posiadaczem odpadów. Inaczej mówiąc chodzi o podmiot, który rzeczywiście nimi zarządza. Polega na dokumentowaniu nie tylko ilości, ale również sposobów dysponowania odpadami, m.in. ich rozporządzaniem i unieszkodliwianiem. W związku z tym składa się kartę ewidencji odpadów oraz kartę przekazania odpadów.

Kontenery na odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym istotne są również roczne wykazy, o których bez wątpienia trzeba pamiętać. Są one tak samo obligatoryjne jak wymienione już dokumenty. Niniejszy obowiązek zapisany jest w stosownej ustawie, którą można w łatwy sposób znaleźć wpisując wymaganą frazę w wyszukiwarce internetowej. Co poza tym należy wiedzieć na podany temat? Możesz zobaczyć to tu .

Karta ewidencji odpadów to inaczej historia odpadów wytworzonych przez podmiot, który prowadzi określoną działalność. Dzięki niej można zorientować się, o czym już na wstępie wspomniano, jak wiele odpadów powstało oraz co zostało z nimi zrobione. Odpady mogą zostać ponownie wykorzystane, składowane albo przekazane dalej. Co istotne, do każdego rodzaju odpadu trzeba mieć osobną kartę, a ich wzór znajduje się na witrynie internetowej Ministerstwa Środowiska. Można je stamtąd ściągnąć i rzetelnie się z nimi zaznajomić. Gotowe karty przekazuje się do stosownego urzędu. W niektórych przypadkach można starać się o zwolnienie z obowiązku zarządzania odpadami. Należy jednak spełnić określone warunki.

śmieci

Autor: Alan Stanton
Źródło: http://www.flickr.com

Warto również wspomnieć, że pewne podmioty mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów, która polega na tym, że składa się jedynie kartę przekazania odpadów. Karty sporządza się dla każdego posiadacza, który niniejsze odpady (wróć) przejmuje. Lecz nie każdy ma możliwość prowadzenia takiej ewidencji. Jednym z wymagań jest nie przekroczenie określonej liczby kilogramów wytwarzania odpadów niebezpiecznych. Więcej szczegółów warto jest sprawdzić osobiście, by nie popełnić żadnych pomyłek. Na podmioty, które lekceważą ewidencję i nie przestrzegają ustalonych zasad, może zostać nałożona kara finansowa.

Udało nam się zwabić Twoją uwagę naszym interesującym postem? Rewelacyjnie. Tym samym zapraszamy – kliknij w link cichon dentist i przejdź do następnej strony po szczegóły.

Tyczy się to to również każdego, kto przeprowadza ewidencję sprzeczną ze stanem faktycznym. Wysokość grzywny może zależeć od różnych elementów dotyczących popełnionego przewinienia. Zawsze jednak w jakimś stopniu osłabi budżet firmy. Warto także zaglądnąć pod ten adres