Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat rozproszonego przetwarzania informacji

przez | 3 września 2021
Od jakiegoś czasu trwają prace mające na celu stworzenie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on tańszy od dotychczas stosowanych superkomputerów, a przez jego zdumiewające możliwości obliczeniowe będzie on niezbędny w kryptografii i przetwarzaniu informacji.

Komputer all-in-one Wind AE2220

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Do tej pory do tego rodzaju zadań stosowano bardzo kosztowne superkomputery, technologia narzuca jednak swego rodzaju ograniczenia na takie urządzenia. Skomplikowane obliczenia w dalszym ciągu zabierają superkomputerom wiele lat. Ostatnio stworzono niezwykłą metodę przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Zadanie obliczeniowe jest w tym wypadku podzielone między uczestniczące w zadaniu maszyny, a całość danych jest zbierana w tzw. chmurze.

Naukowe wykorzystanie chmury

Daje to możliwość łączenia w sieć kilka zaawansowanych maszyn, czy nawet ogromną liczbę tradycyjnych, domowych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają przekazane pakiety danych, które ich urządzenia opracowują, później opracowane informacje są przekazywane na oddzielny serwer, na którym się je łączy. Szkoły wyższe i stowarzyszenia akademickie zachęcają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w przedsięwzięciach.

Time sheet

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Oprogramowanie kierujące całą operacją jest do pobrania za darmo w internecie, należy jedynie wyszukać w Internecie hasło „cloud computing”, żeby uzyskać szczegółowe instrukcje. Aktualnie trwające przedsięwzięcia dotyczą w dużej mierze zagadnień z zakresu nauk ścisłych. Uczestnik za wzięcie udziału w przedsięwzięciu otrzymuje wirtualne punkty i jest regularnie zawiadamiany o postępie projektu badawczego.

Komercyjne zastosowanie chmury

Firmy funkcjonujące w branży IT bardzo szybko znalazły komercyjne zastosowanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednorazową opłatą w granicach kilku tysięcy złotych.

Jeśli prezentowana problematyka jest godna Twojej uwagi, kliknij szybko tutaj – ta witryna (https://media-max.pl/) z pewnością także Cię bardzo zainteresuje.

Dotyczy to w dużej mierze programów graficznych i edytorskich. Zamiast tego wprowadzono usługę abonamentową, która polega na wykorzystywaniu oprogramowania znajdującego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to pomysł, który pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem opłacalny finansowo dla obu stron wykorzystujących to rozwiązanie.