
Naukowe wykorzystanie chmury
Daje to możliwość łączenia w sieć kilka zaawansowanych maszyn, czy nawet ogromną liczbę tradycyjnych, domowych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają przekazane pakiety danych, które ich urządzenia opracowują, później opracowane informacje są przekazywane na oddzielny serwer, na którym się je łączy. Szkoły wyższe i stowarzyszenia akademickie zachęcają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w przedsięwzięciach.

Oprogramowanie kierujące całą operacją jest do pobrania za darmo w internecie, należy jedynie wyszukać w Internecie hasło „cloud computing”, żeby uzyskać szczegółowe instrukcje. Aktualnie trwające przedsięwzięcia dotyczą w dużej mierze zagadnień z zakresu nauk ścisłych. Uczestnik za wzięcie udziału w przedsięwzięciu otrzymuje wirtualne punkty i jest regularnie zawiadamiany o postępie projektu badawczego.
Komercyjne zastosowanie chmury
Firmy funkcjonujące w branży IT bardzo szybko znalazły komercyjne zastosowanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednorazową opłatą w granicach kilku tysięcy złotych.
Jeśli prezentowana problematyka jest godna Twojej uwagi, kliknij szybko tutaj – ta witryna (https://media-max.pl/) z pewnością także Cię bardzo zainteresuje.
Dotyczy to w dużej mierze programów graficznych i edytorskich. Zamiast tego wprowadzono usługę abonamentową, która polega na wykorzystywaniu oprogramowania znajdującego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.
Jest to pomysł, który pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem opłacalny finansowo dla obu stron wykorzystujących to rozwiązanie.