Warto ubiegać się o pracę w branży technologii informacyjnej?

przez | 16 grudnia 2021
IT to angielski skrót od zwrotu „technologia informacyjna”. Branża ta jest bardzo rozległa i dotyczy wszystkiego, co ma związek z urządzeniami komputerowymi, siecią WWW oraz oprogramowaniem. Obecnie jeśli firma nie posiada strony WWW, uważa się ją za mało liczącą się na rynku. Informatyzacja organizacji i instytucji państwowych, zarządzanie zasobami informatycznymi spółek, czy serwisowanie urządzeń komputerowych daje duża ilość miejsc na rynku pracy. Duże zarobki są jednym z powodów, dla których studia informatyczne są jednymi z najchętniej preferowanych studiów na kierunkach matematyczno-przyrodniczych. Analitycy rynku zatrudnienia twierdzą, że zapotrzebowanie na profesjonalistów w dziedzinie technologii informacyjnej będzie stale rosło.

MSI Wind Top AE2210

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Co po studiach?
Studenci na kierunku informatyka zazwyczaj zaczynają pracę już w Czasie studiów. Dużo firm szuka niedrogiej i zdolnej siły roboczej do dodatkowej pracy, przykładowo przy opracowywaniu aplikacji mobilnych. Najbardziej poszukiwaną przez młodych ludzi pracą (zobacz pit 36) jest testowanie programów komputerowych. W szczególności poszukiwaną jest praca testera gier komputerowych. Nie jest to jednak prosta praca, tester (zobacz: wyszukuje błędy popełnione przez twórców i wprowadza poprawki. W tej pracy oczekuje się więc zaawansowanej zdolności analitycznego myślenia, oraz doskonałej znajomości podstawowych języków programowania. Z tej przyczyny na to stanowisko raczej wybiera się ludzi mających udokumentowane, najlepiej wieloletnie doświadczenie przy pisaniu programów.

Wielka korporacja najlepsza
Badania rynku zatrudnienia wykazały że korporacje funkcjonujące w branży IT bardzo dbają o swoich pracowników. Bezpłatna stołówka, siłownia i stoły bilardowe w miejscu pracy, to tylko niektóre z wygód zapewnianych przez takiego pracodawcę. Korporacje informatyczne funkcjonują najczęściej w sektorze usługowym. Jedną z najczęstszych usług świadczonych przez takie przedsiębiorstwa jest tzw. outsorcing it (polecamy: na stronie Outsorcing opiera się na przejęciu odpowiedzialności za poprawne działanie sieci informatycznej zewnętrznej firmy. Przedsiębiorstwa decydują się na tego typu rozwiązanie kiedy prowadzenie własnego działu IT jest z różnych względów nierentowne. W takim wypadku skorzystanie z usług outsourcingowych jest najlepszym rozwiązaniem.