W wadach mowy takich jak jąkanie konieczna jest profesjonalna terapia u logopedy

przez | 6 sierpnia 2021
Jąkanie jest rodzajem zaburzenia mowy, który może dotyczyć dzieci oraz dorosłych. Małe dzieci nad wyraz źle znoszą ową przypadłość. Może to być przyczyna problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Należy wiedzieć, że bez względu na wiek, przypadłość tą można leczyć.

Przemawiające dziecko

Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie przerwy i zakłócenia przepływu wysławiania można zaklasyfikować jako jąkanie. Poza rytmicznymi i bezwiednymi powtórzeniami dźwięków mogą do tego dojść również nieme bloki i przedłużenia dźwięków – zwykle samogłosek. Jąkanie dzieli się na dwa rodzaje: rozwojowe bądź nabyte. Rozwojowe ma przeważnie swój początek już w początkowym dzieciństwie. Z kolei jąkanie nabyte to rzadkość. Może być ono wynikiem np. trudnego urazu głowy, bądź zażywania narkotyków.
Największym problemem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia.

Jeżeli przedstawiany tekst jest dla Ciebie ciekawy, odwiedź www (https://kancelariapodgorska.pl/), a dowiesz się większą ilość informacji, które Cię niesamowicie zaciekawią.

Czasem bloki oraz przeciąganie pojawiają się nieco później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Nasilenie może mieć różne powody. Na pewno zwiększa je lęk.

Z jakich przyczyn należy leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, jak jąkanie powodują u osób dotkniętych kiepski stan emocjonalny i mogą wpłynąć na codzienne funkcjonowanie.
Może się zdarzyć, iż osoba która się jąka zacznie odczuwać trach przed mową. Osoby takie łatwiej się zestresują, czują zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę.
Jąkanie (zobacz szczegóły) rozwojowe nie leczone w młodym wieku oprócz frustracji, negatywnych odczuć i wstydu może przynieść wiele złych skutków w dorosłym życiu – jak na przykład trudności ze znalezieniem pracy, byciem w związku, czy też zdobyciem awansu.

W jaki sposób prawidłowo leczyć jąkanie?

Obecnie przyczyn jąkania poszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już wspomniano na początku – owe zaburzenie mowy można jednak wyleczyć. Najlepszej pomocy może udzielić dobry – neurologopeda. Obecnie opracowano mnóstwo metod, które mają pomóc w skutecznej terapii. Często terapie skupiają się głównie na wyeliminowaniu negatywnych uczuć i postaw, których efektem są złe emocje i odczucia.