W jaki sposób zrobić dobre zdjęcia aparatem kompaktowym, żeby wyszły poprawnie?

przez | 26 lipca 2021
Poruszone fotografie to koszmar mało zaawansowanych fotografików. Wystarczy lekkie drganie dłoni spowodowane dla przykładu wejściem na basztę widokową albo podejściem pod górkę, ażeby w trakcie robienia zdjęcia poruszył się też aparat i w efekcie zarejestrowany obraz trafi do kubła. Wytwórcy aparatów fotograficznych starają się ograniczyć ten nieprzyjemny efekt, stosując tak zwane stabilizatory, jakie redukują drgania.

W kompaktowych aparatach nie ma możliwości manualnego ustawiania ostrości, stąd należy zdać się na autofocus. W niedrogich sprzętach automatyczne dostrajanie ostrości musi jednakże chwilę potrwać. Stąd nieodzowne jest wyrobienie w sobie nawyku – najprzód ostrożnie naciskamy cyngiel migawki, dając czas autofocusowi na zrealizowanie swojej pracy.

Gdy na wyświetlaczu ujrzymy, że ostrość jest już skonfigurowana, powinniśmy spust migawki docisnąć do końca.

Mamy zamiar Cię zachęcić do nowej pasjonującej witryny – kontynuuj (https://franklincovey.pl/szkolenia/odkrywca-talentow-rola-lidera-w-rozwoju-kompetencji-coachowaniu-i-zarzadzaniu-talentami/) bez limitów, żeby mieć możliwość zapoznania się z innymi postami na ten temat.

W wielu najnowszych modelach aparatów kompaktowych wytwórcy umieszczają wiele ponadprogramowych zastosowań upraszczających robienie zdjęć. Należy do nich dla przykładu funkcja wykrywania uśmiechu czy też funkcja monitorowania ruchu.

Pomocna do pstrykania w czasie sportowych aktywności jest funkcja śledzenia ruchu – ostrość będzie przesuwać się razem ze śledzonym obiektem (przykładowo rowerzysta albo narciarz).

Nad kadrem dobrze jest chwilkę pomyśleć nie wyłącznie wtedy, gdy używamy cennej lustrzanki. Reguły komponowania znane są od setek lat a przy okazji kompaktów dostajemy dodatkową pomoc w formie linii pomocniczych. Linie pomocnicze nie tylko pozwalają na kadrowanie równolegle do krajobrazu (nie ma efektu pochylonego morza), ale pozwalają na rozlokowanie kadru wedle zasady trójpodziału.

Generalnie nie bójmy się robić zdjęć oraz róbmy ich dużo. Nawet, jeśli sporą część z nich później wyrzucimy, te które zostaną warte będą zademonstrowania innym. Pamiętajmy też, że nasza praca będzie dobrze doceniona przez innych, kiedy będzie dobrze zaprezentowana.

Po powrocie z wakacji powinniśmy obowiązkowo dokonać selekcji zdjęć, a gdy pragniemy na ich pokaz zaprosić znajomych – ograniczmy liczbę zdjęć maksymalnie do setki.

Zainteresował Cię ten wpis? Zapraszamy Cię więc dalej (https://www.traple.pl/2019/07/23/obowiazki-zwiazane-z-naruszeniami-ochrony-danych-osobowych-w-swietle-nowego-poradnika-uodo/) – do naszej następnej witryny. Tam oczekują na Ciebie zajmujące wątki.

Nie ma nic gorszego niż być zmuszanym do oglądania tysiąca marnej jakości fotografii. Najlepsze zdjęcia warto wydrukować. Jeśli idzie o drukowanie zdjęć zajmie się tym drukarnia cyfrowa.