W jaki sposób odpowiednio wykonać rekrutację pracowników, zalety korzystania z firm HR.

przez | 10 lipca 2021
Wiele firm ma czasami spore problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Mimo że teoretycznie na rynku pracy jest duże bezrobocie, to jeśli szuka się osób ze specyficznymi umiejętnościami i doświadczeniem, to niekiedy będą duże kłopoty z ich wyszukaniem.

rekrutacje pracownicze

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Można rzecz jasna zdecydować się na zatrudnienie absolwentów i wyszkolenie ich od podstaw, ale wiąże się to w pierwszej kolejności z kosztami oraz czasem, a oprócz tego nie ma się gwarancji, że taka osoba po upływie paru miesięcy nie znajdzie czegoś ciekawszego. Wiele firm poszukuje pracowników samodzielnie, umieszcza oferty zatrudnienia na swojej stronie internetowej i w serwisach z ogłoszeniami, często także szuka pośród znajomych swoich pracowników. Niekiedy metody te w zupełności wystarczają, i w krótszym lub dłuższym okresie czasu kogoś jednak się znajdzie. Jednak coraz więcej firm zaczyna się decydować na fachowe usługi hr – dzięki przekazaniu szukania pracowników (zobacz wniosek o dodatkowy urlop macierzyński) profesjonalistom nie będą one musiały tracić dużo czasu na zarządzanie ogłoszeniami i przeprowadzanie rozmów.

Ogromnym plusem przeprowadzania rekrutacji przez firmy HR jest ich dużo bardziej profesjonalne podejście do szukania pracowników (sprawdź: HR – usługi). W każdym zawodzie niezbędne są inne predyspozycje i doświadczenie, całkowicie inaczej będzie przebiegać rekrutacja handlowców, a w odmienny sposób specjalistów IT czy księgowych. Doświadczenie oraz wiedza osób zawodowo się zajmujących rekrutacją pozwoli im znacznie lepiej znaleźć pośród setek kandydatów akurat te osoby, które mają największe możliwości. Z reguły podczas szukania pracowników dla klientów pierwszy etap realizuje tylko firma zajmująca się rekrutacją.

Time tracking

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com
W jego trakcje są analizowane oferty, jakie napłynęły jako odpowiedź, i przeprowadzane są wstępne rozmowy z chętnymi. Na tej podstawie wybieranych jest parę osób, jakie w następnych etapach są prezentowane pracodawcy.

Ciekawią Cię gadżety? Więc bądź zorientowany! Dlatego warto przeczytać następny wpis na ten temat, aby dotrzeć do bardziej skrupulatnych wiadomości.

Następnie wybierani są kandydaci do kolejnych etapów, które już najczęściej albo realizuje się wspólnie, albo też będzie się nimi zajmować już tylko firma która szuka pracowników.