Nieczyszczone systemy wentylacji – nowa strona – pomiary wentylacji wrocław – i klimatyzacji wypełnia brud, kurz, oraz bezlik niebezpiecznych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Jeżeli tak zaniedbany system znajduje się np. w budynku biurowym, wówczas osoby pracujące w nim, w pełnym wymiarze godzin, mogą nabyć uciążliwe alergie, może również zwiększyć się zachorowalność na choroby górnych dróg oddechowych. Skrajnym przypadkiem zachorowań, które mogą rozwinąć się w takim otoczeniu, jest legienelloza – częsta przyczyna zapalenia płuc, a bywa także, że nawet śmierci. Objawy przypominają anginę.
Pracownicy pomieszczeń wyposażonych w systemy klimatyzacji częściej również są narażeni na zachorowania dotyczące górnych dróg oddechowych, których symptomami są: ostry ból gardła, cieknący katar i gorączka.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1999 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, obowiązek konieczności konserwowania i utrzymania we właściwej czystości systemów klimatyzacji i wentylacji (http://smartvent.pl/smartbox/) należy do pracodawcy. Niespełnienie tego może kosztować 1-2 tys, zł kary, a wniosek zostanie skierowany do sądu wtedy wyrok może oznaczać konieczność uiszczenia nawet 30 tys. grzywny. Jak więc właściwie dbać o stan czystości obu systemów aby nie płacić kar?
W przypadku jednego i drugiego systemu najczęściej padają filtry. Należy je wymieniać przynajmniej raz w roku. Jeżeli otoczenie budynku jest bardzo zanieczyszczone wymian filtrów należy wówczas robić nawet do 2 razy w tygodniu. Najczęściej stosuje się filtry włókninowe – poliestrowe, szklane, poliuretanowe lub lateksowe. Mniej chętnie zakłada się filtry węglowe, chociaż cieszą się lepsza oceną od włókninowych ponieważ zatrzymują więcej substancji gazowych, eliminują zapachy i wygłuszają hałasy.