Umowa o leasing – jakie ma zalety i wady

przez | 21 października 2021
Wiele drobnych firm i rozpoczynających inwestorów nie miałoby pomyślnego, a zwłaszcza perspektywicznego otwarcia, gdyby nie leasing Warszawa. Ten rodzaj finansowania daje absolutnie nowe możliwości – nie utoniemy w biurokratycznym chaosie, ma opcję przeniesienia odpowiedzialności w spłacaniu. Niesie za sobą także zagrożenia, o których warto trochę wiedzieć, by nie popaść w finansowe problemy.

kliknij tutaj

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykle preferowaną stroną dzierżawiącą przedmiot zainteresowania są firmy leasingowe. Umowa między taką firmą a inwestorem (leasingobiorcą) ustala ilość pożyczanych za opłatą rzeczy oraz czas spłacania rozbity na raty (zobacz propozycje). Najemca zarabia przez to, że z płaconych przez użytkowników rat kupuje trwały środek na kredyt. Choć płaci od kredytu odsetki, praktyka wskazuje, że jeszcze jeszcze większe środki inkasuje od leasingobiorców. A jak wiadomo bycie na dodatnim gwarantuje rozkręcenie biznesu. W ten sposób korzyści zyskują wszystkie strony: instytucja finansowa, leasingodawca, czyli najemca produktu, oraz inwestor. Tak w skrócie działa leasing Gdańsk – czytaj więcej.

Skąd więc taka moc wykonawcza leasingu, jeśli środki od spłacających „pożyczkę” auta, sprzętu do fabryki czy firmy, podzielone na raty, przekroczą rzeczywistą wartość przedmiotu? Przede wszystkim ze względów formalnych. Możliwości pożyczenia przez bank pieniędzy towarzystwu leasingowemu są o wiele większe niż w przypadku młodej osobowości prawnej firmy. Czyli w kwestiach organizacyjno-prawnych duży argument dla firm leasingowych.

Przy rozważaniu opcji dofinansowania przedsiębiorstwa przez leasing warto pamiętać o zagrożeniu które także niesie ta metoda zapożyczenia. Niezależnie od okoliczności, w zestawieniu stron umowy (kredytodawca, leasingodawca, leasingobiorca) ostatnie z ognie ma generalnie najsłabszą pozycję przetargową.

W wypadku zbankrutowania towarzystwa leasingowego pierwszym pokrzywdzonym zawsze okaże się nabywca środka. Zwykle traci on wtedy prawo (wrocław kancelaria adwokacka) do nabycia środków, również ich użytkowania. Taki dramat przeżywa inwestor, który zdecydował się na leasing operacyjny samochodu i na koniec jego spłacania syndyk zabrał mu pojazd na podstawie prawa upadłościowego.