Twój samochód służył Ci już przez długi okres i nie nadaje się już do jazdy? Nie martw się i zobacz, w jaki sposób możesz zezłomować zużyte auto.

przez | 10 lipca 2021
Twój samochód służył Ci już przez długi okres i nie nadaje się już do jazdy. Nie martw się i odkryj, jak możesz zezłomować zużyte auto. Jeśli nasze auto nie nadaje się już do jazdy, to musimy je zezłomować. Jeżeli nie zdecydujemy się na ten ruch, nasz pojazd nadal będzie figurować w rejestrze, a my zaś będziemy musieli opłacać wymagane składki. Możemy też sprzedać samochód na części.

Jednak jest to ryzykowne posunięcie, bo nie raz warsztaty, które ogłaszają się w rozmaitych mediach nie są uprawnione do przeprowadzania wskazanych czynności.

Złomowanie aut

Autor: J@M€S
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zamierzamy legalnie zezłomować nasze auto (profesjonalna regeneracja i naprawa zacisków), musimy mieć świadomość, iż taka czynność nakłada na nas konkretne zobowiązania. Po pierwsze w trakcie przekazywania samochodu na złom powinniśmy okazać następujące dokumenty, tj.: dowód osobisty albo inny dokument stwierdzający naszą tożsamość,dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu jeśli takowa była wydana, bądź inny dokument, który potwierdzi informacje zamieszczone w dowodzie rejestracyjnym.

Każdy punkt złomu ma obowiązek przyjąć wyłącznie auto wyłączone z eksploatacji, które ma numer VIN oraz numer nadwozia, podwozia lub ramy. Ponadto do obowiązków punktu należy unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Pracownik firmy ma obowiązek wydać nam zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie auta. Dodatkowo musi wysłać do właściwego wydziału komunikacji urzędu gminy, zaświadczenia o demontażu samochodu.

Co powinniśmy następnie zrobić?Po otrzymaniu wyżej wymienionych dokumentów mamy 30 dni, aby wybrać się do wydziału komunikacji urzędu gminy i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Przed wskazaną czynnością radzimy sprawdzić, czy nie mamy zaległych składek OC do opłacenia. Jeśli tak musimy je niezwłocznie wpłacić.

Jak znaleźć idealne miejsce dla swojego starego auta?Jeżeli szukamy odpowiedniego miejsca, możemy wspomóc się internetem wpisując na przykład: złomowanie pojazdów Rzeszów lub złomowanie pojazdów Katowice etc. Wszystko jest uzależnione od miejsca naszego zamieszkania. Jeżeli mieszkamy w centralnej Polsce i interesuje nas złomowanie samochodów Łódź będzie polecanym miastem do złomowania samochodu.

Jak wygląda procedura złomowania?

Złomowanie

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Powinniśmy przekazać samochód do punktu zbierania pojazdów. Miej świadomość, iż firma,w której zostawiasz auto – kliknij w link – nie może od ciebie zażądać żadnych opłat, chyba że Twój samochód jest niekompletny i jego waga jest o 10% mniejsza niż ta która została określona w dowodzie rejestracyjnym. W takiej sytuacji powinniśmysię liczyć, z tym, iż za każdy brakujący kilogram zapłacimy ok. 10 zł.

Jasne jest, że każdy samochód jest traktowany jak członek rodziny. To właśnie dzięki niemu mogliśmy zwiedzić kawał świata, odkryć nowe, fascynujące miejsca. Dlatego złomowanie samochodu może być sporym przeżyciem. Dlatego, tak istotne jest znalezienie dobrego punktu złomowania, w którym ze spokojem zostawimy nasze auto.