
Według obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, do ewidencjonowania dochodów przy wykorzystaniu kas fiskalnych zobowiązani są wszyscy płatnicy podatku prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieposiadających działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Jednocześnie na podstawie przepisów ustawowych resort Ministerstwa Finansów otrzymał pełnomocnictwo do ustanowienia norm prawnych dotyczących zwolnienia, na gruncie rozporządzenia, na okres zamknięty, określonych grup płatników podatku oraz niektórych czynności z konieczności stosowania kas fiskalnych przy ewidencjonowaniu zysków i strat i kwot podatku należnego (zobacz). Czynności zwolnione z konieczności ewidencjonowania to m.in. usługi powiązane z działalnością rolniczą oraz chowem i hodowlą zwierząt, usługi związane z produkcją oraz utylizowaniem ścieków, usługi pocztowe i kurierskie, usługi zarządzania nieruchomościami, czynności notarialne.
Jeśli uznasz, że zawarte w tym artykule informacje są godne uwagi, sprawdź ponadto szczegóły w treści. Będą tam tak samo wartościowe dane.
W wyniku podpisania umowy leasing, jeden podmiot – leasingodawca – nabywa środek trwały – leasingowany i przekazuje go do korzystania innemu podmiotowi – leasingobiorcy. Leasingodawcami są specjalizujące się instytucje leasingowe. Zyskują one głównie na tym, że zaopatrują się w środek trwały na kredyt, płacą od tego kredytu odsetki, ale jeszcze więcej odsetek pozyskują od leasingobiorców, którym przekazują środek trwały.