Technologia w służbie bardziej wygodnego życia

przez | 10 lipca 2021
Świat rozwija się na naszych oczach, uczestniczymy w tego typu wyścigu. Jeszcze niedawno byliśmy zachwyceni zjawiskami, które dzisiaj są już przestarzałe. Aktualnie, lubimy przeglądać rankingi typu „10 rzeczy, które pragnąłeś mieć w latach dziewięćdziesiątych”, tak jakby z jednej strony, czujemy wzruszenie, z innej zaś, nie możemy wyjść z podziwu, jak wszystko uległo zmianie.

Odkładając jednakowoż na bok sentymenty wiemy, że rozwój przeważnie

Budowla w centrum miasta

Autor: Robert Linsdell
Źródło: http://www.flickr.com

ma wpływ na nasze korzystniejsze życie, większy komfort funkcjonowania. Szczególnie dobrze widać to w zakresie coraz bardziej zaawansowanym budownictwie. Przykładem inteligentny budynek.

Dom tego rodzaju, jak wskazuje nazewnictwo odznacza się niezwykle wysoko zaawansowaną techniką, co oznacza, iż wyposażony jest w różnego rodzaju detektory czy czujniki. Nad wszystkim kontrole sprawuje zintegrowany system zarządzania, panuje on nad każdą instalacją (na przykład, nad systemem wentylacji (smartvent.pl/)).

Dzięki informacji zwrotnej, budynek

Budynek mieszkalny

Autor: Phillip
Źródło: http://www.flickr.com

akuratnie reaguje na zmieniające się środowisko wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeśli tak, to śmiało sprawdź także ten link. Podobne informacje znajdziesz również tutaj okna aluminiowe kraków.

Ma to wielki wpływ na jakość mieszkania w takim miejscu – zwiększa się funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygoda, a ponadto zminimalizowane są koszty eksploatacji i modernizacji . Dodatkowo, dość ograniczona jest emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Wszystkie te udogodnienia i nowoczesne rozwiązania nie wpływają negatywne na osoby mieszkające w takim budynku.

Pomysł na projekt tego typu budynku pojawił się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Pochodzi on z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej, a również z dziedziny optymalizacji środowiska rozwoju roślin (ceneolokalnie). Ulepszona technologia i bardziej nowatorskie rozwiązania, jakie zostały stworzone do końca lat osiemdziesiątych, umożliwiły stworzenie systemów zarządzania budynkiem w celach prywatnych, mieszkaniowych czy biurowych.

System zarządzania budynkiem, po angielsku Building Management Systems (BMS) w największej ilości przypadków znajduje zastosowanie w budynkach biurowych, różnych instytucji czy w budynkach przemysłowych. Pole działalności tego systemu to przede wszystkim kontrola, integracja, monitorowanie i optymalizacja. Także istotne jest raportowanie najbardziej istotnych błędów, które mogą przeszkodzić w trakcie korzystania z takiego budynku.