Szeroki zakres psychologicznej terapii, czyli do kogo zwrócić się ze swoim problemem?

przez | 26 lipca 2021
Psycholog jest zawodem działającym na pograniczu innych zawodów: psychoterapeuty, psychiatry czy mentora. Od zajęć (nauczyciel w szkole) przez mentoring po uprawnienia psychiatry – na każdej tej płaszczyźnie przedmiotem oddziaływania i „naprawy” jest nasza psychika. Mając problemy w jednej z przestrzeni życiowych wybierzemy psychologa specjalizującego się w wybranej „działce”.

psycholog

Źródło: flickr.com
Natura tego zawodu ma tyle lat co świat i… problemy psychiczne człowieka.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Zatem czytaj to czujki dymu, na co masz chęć na kolejnej stronie, którą z pasją dla Ciebie przygotowaliśmy.

Psychologowie obracają się w poszczególnych przestrzeniach życiowych ludzi, które składają się na ich specjalność. Fachowcy badający przyswajanie kolejnych mechanizmów przez człowieka to psychologowie zajmujący się rozwojem osobistym. Ich polem badawczym jest człowiek, jako istota stale rozwijająca się, od urodzin po sędziwą starość, kiedy kończy się rozwój, a zaczyna odpoczynek. Psycholog – (więcej znajdziesz tutaj) (polecana strona) to przede wszystkim budowniczy naprowadzający na nieodkryte tory życia. W podobnej przestrzeni, ale nastawionej na zewnętrzne relacje działa psycholog społeczny. Bada on zachowania ludzi względem innych, formalnych instytucji i całych społeczności. Zaburzeniami osobowości, lękami i depresjami zajmuje się dziedzina psychologii, która zwie się psychologia kliniczna. Fachowcy tego rodzaju badają i przesłuchują ludzi, których dosięga stres. Przyczyny, jak to w ludzkiej psychice bywa, są skomplikowane, zaczynając od podłoża genetycznego przez objawy lękowe, bezsenności, po dwubiegunowe depresje.

Psycholog kliniczny motywuje chorych przez rozmowę i wskazywanie źródeł odbudowy i inspiracji. Jego celem jest sprawienie, by pacjent stanął na „nogi”, zmianę starego i chorego pojmowania świata lub osób. Mamy w końcu psychologów sądowych, zajmujących się zachowaniami świadków i wszystkich zeznających przed sądami. Psycholog (czytaj to), jako lekarz duszy, powinien łączyć specjalizacyjną wiedzę z uniwersalnością z podchodzeniem indywidualnym do pacjenta. Jest nie tylko magistrem psychologii – to za mało. To również specjalista doskonalący się w studium przypadków. Korzysta z wiedzy zdobytej naukowo albo w kontaktach z pacjentami w gabinecie. Wykonuje zawód w miejscach zależnych od docelowej specjalizacji: szpitalach, szkołach, poradniach psychiatrycznych, instytucjach rynku pracy, sądach itd.