Standardy ISO jako możliwość rozwoju firm

przez | 3 września 2021
W czasie ogromnego zróżnicowania standardów w szeroko pojętym przemyśle jak i w obliczu światowej wymiany handlowej zrodziła się konieczność powołania do życia organizacji, która zajęłaby się zagadnieniem normalizacji. Rzeczoną instytucją jest ISO a więc Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która powstała w 1946 roku. Po co jednak zajmować się standaryzacją?

uczestnicy szkolenia

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com
Jak już zostało wspomniane na początku, jest to naturalna konsekwencja nieograniczonej wymiany handlowej między państwami. Ażeby wspomniana wymiana handlowa odbywała się w łatwiejszy sposób, pewne standardy oraz wzorce powinny być jednolite.

Aktualnie różnorodne standardy ISO sygnalizują o zaangażowaniu konkretnej firmy oraz intencji rozwoju. Jednym z najbardziej znanych standardów jest technika administrowania jakością ISO >> szkolenia iso 90001. Dodatkowym faktem jest to jednak, że normy te nie zajmują się tylko i wyłącznie tematyką jakości.

Jeśli czytasz ten artykuł, znaczy to, że zaciekawiło Cię omawiane zagadnienie. Jeżeli tak, to podobne wątki (rokad.pl/) mają równie świeże dane.

Spektrum uwagi skupia się na różnych aspektach życia jak i technologii. Obecnie istnieje wiele firm, które organizują szkolenia ISO w różnych dziedzinach, tego typu jak dobra praktyka higieniczna, kontrole wewnętrzne czy też zagadnienia ochrony środowiska. Warto jednak zapytać, czy warto wdrażać systemy promowane przez MON?

O jakich korzyściach możemy myśleć w kontekście praktyk ISO”? Z całą pewnością w pierwszym szeregu należy wspomnieć o wzroście danej firmy, jaka wdraża konkretne metody. Jest to konsekwencja międzynarodowej rangi jaką utrzymuje organizacja ISO. Aby uzyskać certyfikat firma zobowiązana jest do implementacji wskazanych metod oraz norm.

Sam proces certyfikacji zaczyna się od tzw. kontroli wstępnej, która ma na celu zweryfikowanie dotychczasowego porządku jakości występującego w danej firmie. Jedną z części składowych wzorcu ISO 90001, czyli systemu administrowania jakością są tzw. dobre praktyki, do których zalicza się: dobra praktyka rolnicza jak i również dobra praktyka higieniczna – dobra praktyka higieniczna na dodatkowych korzyści jakie pojawiają się przy wprowadzaniu systemów ISO, należy dodać przede wszystkim poprawę jakości współpracy z klientem ale także usprawnienie komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa. Wypada jednak wspomnieć także o negatywach takich rozwiązań. Do takich z całą pewnością zalicza się możliwe zwiększenie tzw. papierkowej roboty, a więc biurokracji.