Selekcjonowanie wzoru nagrobka dla zmarłych

przez | 10 lipca 2021
Pomimo iż czasy dzisiejsze definiuje się cywilizacją śmierci, to zwyczajny człowiek nie przywykł do obrazu śmierci. Istota ludzka XXI wieku chce uniknąć starości i przemijania, bo boi się końca własnego życia. Przeważnie osoby cierpiące po stracie kogoś bliskiego zaprzeczają śmierci, oddalają jej rzeczywistość, odsuwają się od kontaktów z ludźmi, izolują się, wycofują się do własnego wnętrza, ażeby w samotności przeżywać żałobę.

nagrobek

Niektórzy identyfikują się ze zmarłym poprzez przyjęcie jego sposobów ubierania się, zachowania, mówienia, lub gestykulacji. Idealizują zmarłego, wracają do punktów, w których przetrwali z nim wspólne chwile.Początkowym krokiem procesu żałoby powinna być akceptacja rzeczywistości śmierci. Nie bez ważności jest symbolika noszenia w czasie żałoby, szat w czarnym kolorze. Żałoba, to okres nieodzowny na lament, przyswojenie smutku, pomilczenie w izolacji, powspominanie z przyjaciółmi. Jest to okres, w jakim nie myśli się o wzorach nagrobków.

Procesu żałoby nie trzeba przyspieszyć. Jedna osoba będzie doświadczała straty przez rok, druga przez dwa lata, a jeszcze inna nigdy nie pogodzi się z brakiem bliskiej osoby. Można pozwolić sobie na wzruszenie, bunt, gniew, ale i pomoc familii i przyjaciół, którzy wesprą przy organizacji pochówku. Będą przy nas też podczas wybierania wzoru nagrobka, bo częstokroć jest połączony z silnymi wzruszeniami. Istotnym kryterium wyboru zawsze okaże się budżet.

Dobór kamienia, to trudny i niezwykle stresujący etap przy doborze pomnika. Różnorodność kamienia na naszym rynku może przyprawić o zawrót głowy – zobacz na . Z pewnością doskonałą jakością i renomą cieszą się nagrobki – (zobacz: nagrobki pojedyncze) granitowe. Większość dostępnych na rynku wersji granitu ma analogiczne cechy.

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

W naszym państwie pomniki najczęściej wykonuje się z granitu, jaki bez względu na pochodzenie jest surowcem ogromnie trwałym – pomniki pomniki granitowe granitowe. Każdy nagrobek granitowy winien wytrzymać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Niewątpliwie pod warunkiem trwałej dbałości i konserwacji. Przeważnie zakłady kamieniarskie dysponują wzorami grobowców, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji.