Reemigracja z zagranicy a połączone z tym kwestie skarbowe

przez | 27 grudnia 2021
W dzisiejszych czasach sporo Polaków wybiera pracę poza granicami naszej ojczyzny. Wszelkie osoby podejmujące pracę za granicą mają obowiązek płacić podatek dochodowy tak samo jak to wygląda w naszej Ojczyźnie. Nie wszyscy jednakowoż ziomkowie po powrocie z zagranicy ubiegają się o należny się im zwrot podatku z zagranicy w wypadku ewentualnej nadpłaty. Częstokroć wynika to z przyczyny z niewiedzy. A według przepisów o zwrot nadpłaconego podatku jest możliwość się ubiegać także po przyjeździe do swego państwa. Mało tego mamy na to aż 4 lata!

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście taką możność mają też krajanie powracający z Zielonych Wysp. W jaki sposób możemy z tego rozporządzenia skorzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii powinno się rozpocząć od wystąpienia Revenue o wystawienie dokumentu P21 – Balancing Statement, a więc rozrachunku skarbowego za miniony rok (sprawdź pod adresem Starając się o zwrot nadpłaconego podatku za w bieżącym roku podatkowym musimy wypisać kwestionariusz podatkowy P 50 który można ściągnąć ze strony www Revenue.

Zaświadczeniami które potrzebujemy oprócz tego przedstawić są P60 a także P45 względnie tzw.

Jeśli masz chęć zobaczyć kolejne informacje utrzymane w takiej tematyce, zobacz link na stronie (https://inoffice.pl/male-biuro-do-wynajecia/). W tamtym miejscu także odnajdziesz coś interesującego dla siebie.

Statement of Earnings od każdego pracodawcy. Kiedy ich nie posiadamy winniśmy się okazać payslipy zawierające szczegółowe dane pracodawców. W kwestionariuszu P 50 natomiast należy podać własny numer konta kont bankowego gdy mamy konto w banku irlandzkim. Gdy owego konta nie posiadamy, wpisujemy nasz polski adres pod który będzie dostarczony czek możliwy do wypłacenia w polskim banku. Wysokość ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku zależy w zasadzie od sytuacji osobistej oraz od należących się pracownikowi ulg skarbowych.

Wysokość pobranej zaliczki na poczet podatków widoczna jest na dokumencie P 45 jaki każdy z pracowników otrzymuje na zakończenie pracy (przydatny artykuł). Interesująca nas kwota jest uwidoczniona na tym formularzu w pozycji „tax deducted”. Istnieje na rynku usługowym wiele firm zajmujących się pomocą reemigrantom w odzyskaniu owej nadpłaty. Gdy nie mamy dosyć wolnego czasu albo też ochoty aby zajmować się tą kwestią samemu, można w takim przypadku zlecić wyliczenie zwrotu podatku z zagranicy jednej z podobnych firm. W czasie wyboru odpowiedniej firmy musimy kierować się liczbą jej dotychczasowych petentów również ich rekomendacjami oraz przejrzeć konkretną firmę doradczą w miejscowej Izbie Rozrachunkowej.