Poznawaj pojęcia powiązane z prowadzeniem działalności biznesowej, aby mieć świadomość, jak wykorzystywać je we własnej firmie

przez | 10 lipca 2021
Bycie właścicielem firmy zobowiązuje do znajomości różnych pojęć i przepisów powiązanych z prawem oraz podatkami. Daje to dużo pożytku, gdyż dzięki lepszej znajomości ustaw oraz przepisów, możemy liczyć na różnorakie udogodnienia oraz ulgi. Czasami zdarza się jednakże tak, że dla przedsiębiorcy pewne hasła okazują się trudne i nie umie wykorzystać okazji, przed jakimi znajduje jego zakład.

franczyza

Autor: Nowa Farmacja
Źródło: http://www.nowafarmacja.com.pl/
Co to jest skala podatkowa?

Każdy człowiek okazuje się świadom, co to są podatki, jak też, że trzeba je opłacać. Mało która osoba mimo wszystko zagłębia się w tajniki podatkowe oraz ma świadomość, czym jest na przykład skala podatkowa, a pojecie to posiada wielkie znaczenie dla wysokości podatku, jaki należy uiścić. Skala podatkowa okazuje się niczym innym, jak wzorem według jakiego obliczana jest wysokość podatku od dochodu, jaki uzyska się w danym roku podatkowym. Skala podatkowa podzielona bywa progami podatkowymi, które wyznaczają, jaką stawkę podatkową uiści płatnik – sprawdź tu.

Jak sporządzić fakturę vat?

Faktura vat to rodzaj rachunku dokumentującego dokonaną transakcję sprzedaży towaru lub wypełniania usług, bywa ona przedstawiana przez podatników podatku Vat – więcej na ten temat. Sposób wystawiania faktury vatowskiej regulują specjalne ustawy, które dokładnie wymieniają, co musi znajdować się na wspomnianym dokumencie. Na fakturze vat powinna zostać umieszczona informacja o dokonanej transakcji, jej data, jak też kwoty jednostkowe, wartości bez podatku, stawka podatku oraz (odkryj stronę) wartość z ujęciem podatku. Na dokumencie muszą znaleźć się również informacje o wystawiającym fakturę oraz kliencie. Dokument (zobacz umowy o niszczenie dokumentów) jest wystawiony w co najmniej dwóch egzemplarzach, oryginał najczęściej otrzymuje klient, choć coraz częściej brak rozróżnienia na kopię i oryginał.

pieniądze

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com
Umowa franczyzowa – czy to się opłaca?

W pewnych przypadkach przedsiębiorcy decydują się na zawarcie umowy franczyzowej – więcej szczegółów. Ten model umowy często jest wykorzystywany w przypadku przedsiębiorstw handlowych oraz gastronomicznych, kiedy to franczyzobiorca może korzystać ze znaku towarowego, receptur, jak także różnych informacji tyczących prowadzenia działalności. Z tytułu korzystania z franczyzy trzeba ponosić opłaty franczyzowe i licencyjne, z kolei cały zysk wędruje do rąk franczyzobiorcy. Podczas zawierania takiej umowy, warto dokładnie omówić wszelkie detale oraz upewnić się, że będzie ona dla przedsiębiorcy korzystna.