Pożegnanie osoby bliskiej jest bardzo trudne. Niestety, przychodzą takie dni. Jak pożegnać najlepiej, jaki kupić nagrobek?

przez | 10 lipca 2021
To niestety niezbyt korzystny fakt, iż każdy z nas na określonym etapie życia będzie zmuszony pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby. Nie da się tak naprawdę na to przygotować, tym bardziej trudno pogodzić się ze śmiercią bliskich.

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

W tym samym czasie jednakowoż musimy dalej żyć, musimy też przeprowadzić cały proces pogrzebowy do końca. Ta cała procedura wiążę się z kilkoma sprawami do załatwienia, przykładowo, tym który nagrobek wybrać.

To dość trudno wybrać jak najkorzystniej, czy bardziej godne uwagi będą nagrobki – (zobacz: nagrobki pojedyncze) podwójne, a może pomniki granitowe. Różnorodność kamienia na polskim rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie, każdy z tego typu materiałów posiada zalety i wady, wokół wielu narosło dużo niezbyt poważnych opinii, wobec czego trudno się w tym wszystkim połapać. Pamiętajmy przede wszystkim, żeby nie zamawiać marmuru. W naszym klimacie nie warto go stosować. Jest to bowiem skała wapienna o charakterze zasadowym, a to znaczy, że kontakt z wodą i mrozem spowoduje szybką erozję.

Może Cię zainteresować:

Nagrobki

Autor: Rod Raglin
Źródło: http://www.flickr.com

Po jakimś czasie tego typu nagrobek będzie w bardzo złej kondycji. Z tego także powodu korzystniej wybrać granit (zobacz granit). Stosuje się go bardzo często, ponieważ jest to surowiec bardzo trwały. Niekiedy wykorzystywany jest także piaskowiec, który przy właściwej, lecz jednocześnie pracochłonnej pielęgnacji na pewno będzie dobrym materiałem. Często pojawiająca się kwestia dotyczy też tego, który kamień jest bardziej mocny? Znakomita większość oferowanych typów granitu odznacza się podobnymi właściwościami. Niekiedy może się wydarzyć, że niektóre kruszce są w stanie pęknąć. Może się tak stać z powodu nagłej zmiany temperatur.

Przykładowo w upalne dni czarny nagrobek jest w stanie osiągać aż 70 stopni Celsjusza, aż tu nagle nadchodzi zmiana pogody i spada deszcz. Jeśli tego typu granit może przetrwać taką zmianę bez żadnej usterki, to możemy być przekonani, iż nie ma w nim wewnętrznych naprężeń, więc zachowa on idealny wygląd przez wiele lat. Może się jednakże zdarzyć, że dojdzie do pęknięcia. W tej sytuacji mamy pełne prawo, by reklamować taki produkt u kamieniarza. Najczęściej okres gwarancji występuje w przedziale od dwóch do pięciu lat, choć oczywiście zależy to od zakładu. Miejmy na uwadze jednakowoż, iż kamień to naturalny budulec, tak więc takie wewnętrzne naprężenia są niekiedy nieuniknione.

Powiązany artykuł: