Polityka osobowa przeprowadzana w firmie to bardzo istotna sprawa

przez | 11 grudnia 2021
Polityka personalna jest jednym z kluczowych elementów strategii przedsiębiorstwa. Słuszne decyzje dotyczące nie tylko przyjmowania nowych pracowników, ale także ich wynagradzania i podnoszenia kwalifikacji, mają duży wpływ na atmosferę oraz efektywność pracy zatrudnionych. W jaki sposób podejmować dobre decyzje personalne we własnej firmie?

w firmie

Autor: Sustainable Economies Law Center
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszym błędem, popełnianym przez właścicieli firm w przypadku rekrutowania nowych pracowników, jest powierzenie owego zadania osobie nie posiadającej pomysłu na kontrolę umiejętności kandydata.

Pamiętaj, że żeby zdobyć ciekawe informacje na omawiany temat, musisz znaleźć dobre źródło – zatem obejrzyj serwis, tam odnajdziesz wciągające fakty.

Przesłane dokumenty aplikacyjne czy typowa rozmowa kwalifikacyjna zwykle są niewystarczające do tego, by ocenić faktyczne umiejętności kandydata.

Z tego powodu rekrutacja musi być zlecona rekruterowi, który zna współczesne metody rekrutacji. Coraz częściej stosowane są m.in. symulacje pracy oraz testy zadaniowe. Warto zauważyć, że nawet najdłuższa rozmowa nie odda prawdziwych zdolności kandydata. Dlatego, zamierzając przeprowadzić proces rekrutacji, powinniśmy rozważyć jej przebieg.

Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokonany przez nas wybór jest słuszny. Polityka personalna w przedsiębiorstwie opiera się również na opracowaniu konkretnych zasad awansowania kadry. Jedynie jasne określenie warunków, których spełnienie daje przywilej starania się o awans, umożliwia rzetelną ocenę kadry. Jedną z bardziej niezręcznych sytuacji w firmie są promocje przyznawane na podstawie osobistych sympatii pracodawcy, podczas gdy powinno być to wyróżnienie z tytułu konkretnych osiągnięć. Jako pracodawca jesteśmy zobowiązani przywiązać szczególną uwagę do konsekwencji w wynagradzaniu pracowników.

Zebranie pracowników

Autor: Manchester University Maths
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli przyznajemy premie, przydzielajmy je za konkretne osiągnięcia. Jeśli motywujemy, róbmy to w taki sposób, aby pracownik miał świadomość, co osiągnie spełniając nasze wymagania. Jedynie konkretne określenie zasad przyznawania premii, oraz wspomniana konsekwencja w działaniu pozwolą na przeprowadzanie słusznej polityki personalnej w naszej firmie.