Polecane upominki, czyli w jaki sposób budować pozytywny obraz własnej marki.

przez | 10 lipca 2021
Obecnie budowanie obrazu firmy, której jesteśmy pracownikami lub właścicielami, nie polega jedynie na promocji naszego towaru czy też usługi, ale bardzo istotne jest też to, jak jest ona odbierana przez naszych klientów. Ma na to wpływ całkiem spory szereg elementów.Dla dobrze działającej firmy ważne jest to, żeby przez cały czas utrzymywać dobry kontakt z danym klientem.

firmowy kosz upominków

Autor: Canto alla Moraia
Źródło: http://www.flickr.com

Inne firmy, współpracujące z nami od dłuższego czasu są istotne z tego względu, iż dzięki nim posiadamy przecież zapewniony stały dochód, albowiem zwykle jest tak, że zadowolony klient (zapraszam tutaj…) nie będzie szukał nowego wykonawcy, tylko ponownie skorzysta z usług tej, która już kiedyś solidnie zrobiła powierzone obowiązki lub sprzedała produkt, z którego jest zadowolony.

Gdy będziesz potrzebować dodatkowych danych na wątek podnoszony w opisywanym tekście, to wejdź tu bombka mikołaj – z pewnością te materiały także Cię zaintrygują!

Ważne jest, ażeby w naszej firmie był ktoś, kto prowadzi stale danego klienta. Jest to o tyle ważne, iż taki klient będzie posiadał swojego opiekuna w naszej firmie i to z nim będzie mógł się zawsze kontaktować w razie jakiegoś zapotrzebowania albo pytania. To jeden z znaczących elementów budowania więzi pomiędzy naszą firmą a naszym klientem. Świetnie widziane są także sytuacje, w których nasz klient dostaje od nas jakiś prezent firmowy. Nie musi to wcale być nic specjalnego, czasami wystarczy przecież jakiś mały nawet gadżecik, komplet długopisów albo jeżeli gospodarujemy większym budżetem reprezentacyjnym, to mogą być to alkohole. Natomiast dla klientów, którzy z nami owocnie współpracują, możemy kupić przykładowo świetny koniak, wieloletnią whisky lub może to też być nalewka cytrynowa – zob. . Pożądane jest nie zapominać o tego rodzaju prezentach.

wizerunek firmy

Autor: Enterprise Minnesota
Źródło: http://www.flickr.com

To niezwykle sympatyczne gesty, które podtrzymują nasze związki pomiędzy firmą a klientem oraz kreują dobry wizerunek firmy z klasą. Szczególnie dobrze jest także przypominać o sobie w chwilach świąt. Jakiś drobny upominek świąteczny dla firm, z którymi współpracujemy, okaże się najlepszym dowodem naszej troski o usługobiorcę. Tak więc jeżeli prowadzimy firmę albo jesteśmy pracownikami odpowiedzialnymi za kontakty z klientami, to pamiętajmy i uwzględniajmy w naszej działalności takie niewielkie nawet gesty w postaci prezentu. Czasem nawet najdrobniejszy prezent będzie lepszym dowodem uznania dla klienta niż piękne słowa.

Może Cię również zainteresować: