Podział drukarni

przez | 10 lipca 2021
Wiele osób, głównie tych nie zaznajomionych ze współczesnymi technologiami, nie widzi żadnych różnić pomiędzy poszczególnymi drukarniami. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ na dzisiejszym rynku funkcjonuje wiele ich rodzajów, dlatego trzeba mieć świadomość, jakie są ich cechy charakterystyczne.

Jedną z najbardziej powszechnych odmian jest drukarnia offsetowa Wrocław . To właśnie druk płaski – podstawa istnienia takich drukarni, jest wykorzystywany przeważnie, chociażby do drukowania materiałów reklamowych czy gazet.

Papier

Źródło: http://www.sxc.hu
Z jakiego powodu? Głównie ze względu na fakt, że ceny takiego druku są dość niewielkie, natomiast jakość rezultatu finalnego satysfakcjonująca. Drukarnie offsetowe dzieli się na heatsetowe, w jakich wykorzystuje się gorące temperatury lub coldsetowe, opierające się na temperaturach niskich. Cechą typową tego rodzaju wydruki jest fakt, że wykorzystuje się dostosowany cylinder, na który nanoszone są wzory, jakie mają być wydrukowane. Alternatywą jest druk cyfrowy, którego jakość jest jednak gorsza. W tym przypadku nie wykorzystuje się cylindra, dlatego sam druk (oferujemy używane urządzenia do wydruków sitowych) producent maszyn do sitodruku jest tańszy. Specjaliści polecają jednak, by w przypadku dużych zamówień decydować się na druk offsetowy, jaki jest w takim przypadku o wiele wydajniejszy. Gdy jednak planuje się drukowanie na większych powierzchniach, wówczas konieczne jest zdecydowanie się na usługi drukarni wielkoformatowej, gdyż posiada ona urządzenia, jakie w takim przypadku są niezbędne. Zobacz link. Dodatkowo, wydruki, które są wykonane tą techniką wykorzystują specjalny tusz, dzięki czemu nie niszczy się on na zewnątrz, nawet wtedy, jeżeli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające.

Nowoczesnym rodzajem drukarni są drukarnie 3D, wykorzystujące metodę druku przestrzennego. Działa wiele rodzajów tego sposobu drukowania i wybór najbardziej odpowiedniego zależy w dużej mierze od tego, jaki rezultat finalny planuje się osiągnąć i co się drukuje. Tego rodzaju drukarnie wykorzystują takie materiały jak plastik, żywica, a nawet czekoladę (na drukarkach przestrzennych można bowiem wykonywać czekoladki). Możliwości w tym zakresie jest współcześnie w istocie bardzo dużo, trzeba tylko je potrafić dobrze wykorzystać.